basur nedir? Belirtileri Nelerdir

Basur Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Bilimsel adı “Hemoroid” olan basur, anal bölgede bulunan toplardamarların çeşitli sebeplerle genişlemesi ile oluşmaktadır. Bu genişleme anal bölgede bulunan toplardamarlarda basınç oluşması ile meydana gelmektedir. Damarlar basınç durumunda kendisini koruma altına almak için genişler ve makat bölgesinden dışarıya doğru taşar. Dışarıya taşan kan damarları hem dışkı sırasında hem de temizlerken tahribata uğrayabilmekte ve kan damarları hassas olduğundan delinerek kan akmasına sebep olabilmektedir. Basur; iç ve dış basur olarak ikiye ayrılmaktadır. İç ve dış basur tek başına görülebileceği gibi ikisi aynı anda da görülebilmektedir.

basur nedir? Belirtileri Nelerdir

Basur Nedir Belirtileri Nelerdir

Basur çok riskli bir hastalık olmakla birlikte ileride kolon kanseri ihtimalini de arttırmaktadır. Her yaşta görülebilmektedir ancak 40 yaş ve üzeri kişilerin geçmişteki alışkanlıklarının birikimi sonucu toplardamarların yapısının bozulmuş olması daha muhtemel olduğundan özellikle ileri yaşlarda daha sık rastlanmaktadır.

Kişilere oldukça zor anlar yaşatan basurun önüne geçebilecek pek çok yöntem vardır. Basurun sebeplerine değinerek, bu bağlamda basurun önüne geçebilmenin yöntemlerinden bahsedilecektir.

Basur Hemoroid

Basurun Belirtileri Nelerdir?

Makat bölgesinde el ile hissedilen varis şeklinde damar şişkinlikleri.
Dışkıda ve iç çamaşırında kan görülmesi
Anüs bölgesinde kaşıntı ve oturulduğu zaman yine o bölgede ince sızılı ağrıların oluşması
Dışkıya çıkıldığında tam rahatlamanın olmaması, tekrar tuvalete çıkma ihtiyacının doğması

hemoroid bitkisel tedavi

Basura Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Geçmişten bu güne değişen sosyal yaşam ve beslenme şartları, basurun görülme sıklığını gitgide arttırmaktadır. Özellikle zamanını internet başında geçiren kişi sayısı çok artmaktadır ve bu durum hareketsiz yaşama zemin hazırlamaktadır. Tükettiğimiz besinlerin nerede hangi şartlarda yetiştirildiklerini, besin değerlerinin ne durumda olduğunu kontrol altına almak artık imkânsız boyuta gelmiş bulunmaktadır. Bütün bu durumlar dolaşım sistemimizi gitgide tahribata uğratmaktadır. Hamburger, pizza gibi hazır gıdalara yönelip kolaya kaçmak ve lifli gıdalardan yoksun beslenmek de bu süreci hızlandırmakta ve basur problemini tetiklemektedir.

hemoroidden tamamen kurtulmak

Basurun Önlemi Nasıl Alınır?

Basur kötü yaşam şartlarının bir ürünü olduğundan dolayı, yaşamdaki bazı şeyleri düzenlemek ve olumlu hale getirmek en büyük önlem olacaktır. Daha hareketli bir yaşam ve mutfakta geçirilen zamanın artması bunda ilk adımdır. Bilindiği gibi basura neden olan en büyük fiziksel etkenlerden birisi kronik kabızlıktır. Kronik kabızlığın önüne geçmede lifli gıdalar adeta sindirim ve boşaltım sisteminin dostudur. Bu sistemlerin doğru çalışması dolaşım sistemini de olumlu etkileyecektir. Böylelikle toplardamarlarda basınç oluşumlarının önüne geçilebilecek ve basur görülme riski azalacaktır. Bunun yanında çok oturmamalı ve hareketli bir yaşam tarzı oluşturmayı hedeflemelidir.

Basur Hastalarının Uzak Durması Gereken Besinler Nelerdir?

Basur çok sancılı bir durum olduğundan bu sancıyı ve basurun şişkinliğini daha da arttırıcı gıdalardan uzak durmak esastır. Bunların başında acı baharatlar ya da acı biberler gelmektedir. Fazla yemek tüketmek de basur hastalarına önerilmemektedir. Çok fazla gıda tüketimi dışkıya çıkma ihtiyacını arttıracak ve basurlu bölgede daha fazla tahribat yaratacaktır. Alkol ve aşırı kafeinli gıdalar da bu süreçte kesinlikle uzak durulması gerekenler arasındadır.

basur hemoroid bitkisel tedavi
Basur Nasıl Giderilmektedir?

Kötü yaşam tarzının düzenlenmesi küçük çaplı basurlar için yararlı olacaktır. Ancak kontrol altına almanın mümkün olmayacağı durumlarda genelde cerrahi müdahale ile basurun giderilmesi sağlanmaktadır.

4

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın