Boy Uzatan Yiyecekler

Boy Uzatan Yiyecekler

Boy Uzatma Yöntemleri

 

Boy uzatan yiyecekler, boy uzatma sürecinde, ya da doğal uzama süreci içerisinde asla ihmal edilememesi gereken konulardan biridir. Boy uzatma çabalarını ya da boy uzama sürecini bir bütün olarak ele aldığımız zaman genetik mirası göz ardı ettiğimizde en önemli faktörün beslenme ve programlı hareket egzersizleri olduğunu görürüz. Bebeklik döneminden itibaren ortalama iyi yaşam koşulları altında yetişkinlik dönemine kadar gerekli besin ana maddelerinden gerektiği kadar günlük ihtiyaçlarını karşılayan bireyler, sahip olduğu genetik boy mirasını daha ileri taşımaktadır. Dahası boy mirası yetersiz olarak kendine aktarılmış bireylerde de iyi yaşam ve beslenme şartları gerçekleştiğinde sahip olunan genetik mirasın kat ve kat üzerine çıkılabilmektedir.

 

Boy Uzatma Formülü kitabı bu esaslardan yola çıkarak Boy uzaması konusunda umutsuzluğa kapılan bireyler için mükemmel bir kaynak oluşturmaktadır. Kitabın içinde Boy uzatan yiyecekler ve kullanım şekilleriyle ilgili bilgilerden başlayarak duruş bozukluğunun giderilmesi ve genetik potansiyel boy uzunluğuna erişmek , hatta üstüne çıkmak için yapılması gereken egzersizlere kadar pek çok detaylı bilgiye yer verilmiş. Kitabı incelemek için buraya  ve indirim kuponundan yararlanmak için buraya tıklayın.

 

Genetik faktörler ve Boy uzunluğu

 

Uzak doğu ülkelerine göz attığımızda kısa boy ölçüleri 20. yüzyıla kadar genetik bir miras olarak gelmiştir. Oysa son 100 yıl içerisinde uzak doğu ırkının 12.1 cm daha uzadığı bilinmektedir. Araştırmacılar boy uzamasında artışın sebebini daha iyi yaşam şartlarına ve bilimdeki gelişmeler ile birlikte bilinçlenmeye bağlı beslenme alışkanlıklarına bağlamaktadırlar. Yine aynı bilim insanları Avrupa insanının son 150 yıl içerisinde 20 cm’e yakın uzadığını belirtmişlerdir. O halde bu artışın faktörlerinden bir olarak sunulan boy uzatan yiyecekler ve boy uzamasına fayda sağlayan gıdalara geçelim.

 

Boy uzatıcı yiyecekler nelerdir?

 

Boy uzatan yiyecekler konusuna doğrudan girmeden önce konuya anatomik ve sitolojik (hücre bilimi) olarak çok kısa değinmekte yarar vardır. Vücutta bulunan tüm normal hücrelerin (kas, sinir, epitel, kemik…) büyümesi ve çoğalması için gerekli olan üç ana grup vardır, bunlar ; protein, vitaminler ve minerallerdir. Bunları destekleyen yan faktörler ise uyku düzeni ve fiziksel aktiviteler olup en az protein, vitamin ve mineraller kadar önemlidir. Proteinler hücrenin en temel yapıtaşlarından olup canlılığın sürdürülmesi, büyümesi, gelişmesi gibi pek çok konuda yaşamsal önem arz eder. Mineral ve vitaminler ise hücre içerisinde protein sentezi ile birlikte gerçekleşen süreçte hızlandırıcı, destekleyici, düzenleyici rol oynar. İşte boy uzatan besinler ile aldığımız protein, vitamin ve mineraller bedensel işleyiş ile sentezlenerek hücre yapımını, kemik gelişimini, büyüme hormonunun salgılanmasını ve büyüme ile ilişkili başka birçok hormon ve enzimin üretilmesini gerçekleştirir. Aslında konunun başka bir yüzü daha vardır. İnsan vücudunun kusursuz işleyişi, boy uzatan besinler alınmadığı ya da yetersiz alındığı takdirde de söz ettiğimiz enzim ve hormonları yine salgılamaktadır. Ancak alınması gereken besin grupları günlük ihtiyaç miktarın altında alındığında, bu hormonların üretimi de azalmakta yetersiz kalmaktadır. Haliyle büyüme, uzama, gelişim potansiyeli tam olarak gerçekleştirilememekte, yararlanılabilecek bir kapasite atıl kalıp kullanılmamaktadır.

Boy Uzatan Yiyeceklere Örnekler

 

“Boy uzatan yiyecekler” konusu açıldığında gelen sorular genellikle aşağıdaki gibi olmaktadır.

 

Süt boy uzatır mı?

Bal boy uzatır mı?

Yumurta boy uzatır mı?

Konuyu özel besin gıdalarının isimleri il ele almak yerine öncelikli olarak besin gurupları olarak ele almakta fayda var. Boy uzatan besinler incelendiğinde önceden de belirtildiği biçimde proteinler çok önemli bir yer tutmaktadır. Hayvansal ya da bitkisel kökenli tüm proteinler, hücrenin temel yapı taşı olası ve yaşamın sürekliliğini sağlayan mucizevi protein sentezinin gerçekleştirilmesi bakımından çok önemlidir.

 

Vücuda giren yabancı, düşman unsurlara karşı çok önemli savunma silahlarından olan antikor üretim ve işleyişinde, enzim ve hormonların düzenlenmesinde, dokuların yenilenmesi ve büyüme sürecinde çok önemli görevler üstlenirler. Burada karmaşık mekanizmalar ile işleyen protein sentezi ve sonucunda ortaya çıkan gelişmeleri değerlendirmeyeceğiz. Ancak yaşamsal öneme sahip bu yiyecekler aynı zamanda boy uzatan besinler olarak da son derece yaralıdır.

 

Protein grubu bu besinlerin en başında her çeşit kırmızı ve beyaz et gelmektedir. Etin yanı sıra tüm büyük ve küçükbaş ile kümes hayvanlarının ürünleri de boy uzamasına yardımcı protein içeren besinlerdendir. Bunları da yoğurt, süt, kefir, yumurta, bal, peynir, deniz ürünleri hayvansal proteinler arasında sayılabilir. Yumurta eksiksiz bir protein zinciri oluşturması bakımından çok kaliteli bir protein kaynağıdır. Bunları boy uzatan gıda olarak özel bir hazırlama şekli, karışımı ya da terkibi olmayıp, günlük ihtiyacın karşılanacak kadar tüketilmesi gerekir. Ancak haftada üç kez ızgara ya da fırında buğulama şeklinde pişirilecek torik, kefal, uskumru ya da palamut balıklarından her hangi biri ile 6 boyunca sürdürülecek bir beslenme programı, destekleyici geleneksel tıp alanında bilinen yöntemlerden birisidir. Bu tür bir protein ağırlıklı beslenme programının boy uzatma konusunda yararlı olduğu ve geleneksel tıbbın önerilerinden biri haline geldiği bilinmektedir. Genellikle kaynaklarda ortalama günlük 50-55 gram civarında protein alınması belirtilse de, kişinin yaşam aktivasyonu, kilosu  gibi faktörler asıl belirleyici olandır. Zira düzenli spor yapan 90 kg bir kişi ile, spor yapan 60 kg bir kişinin ya da 55 kilo spor yapmayan bir bayanın protein ihtiyacı muhakkak ki farklı olacaktır. Spor ya da ağır fiziki aktivitelerde kişinin alınması gereken miktarı 2 katına kadar çıkmalıdır.

süt ve yoğurt

Boy uzatan gıdalar proteinler ile sınırlı olmayıp bu yönde olmazsa olmaz mineral, vitamin ve elementleri de kapsamaktadır. Bunların en başında ise kalsiyum içeren besinler gelmektedir. Kalsiyum diş ve kemikleri oluşturan temel yapı maddesidir. Vücutta bulunan kalsiyumun % 99 u kemiklerde ve dişlerde bulunur. Bununla beraber kalsiyum tek başına yeterli olmayıp vücut tarafından kullanılabilmesi için mutlaka D vitamini gerekmektedir. D vitamini kalsiyumun emilimi ve kemiklerde depolanmasını ve kalsiyum bağlayıcı enzimlerin üretimini gerçekleştirir. D vitamini karaciğer, yumurta, mantar, balık, tereyağı, peynir gibi gıdalar ile pro vitamin biçiminde vücuda alınır ve güneş ışığı vasıtası ile D vitaminine dönüşür.

 

Kalsiyum kaynağı olarak koyu yeşil yapraklı lahana, ıspanak, pazı, maydonoz, enginar, brokoli, havuç, kereviz gibi sebzelerin yanında kuru taneli bakliyat çeşitleri; fasülye, nohut, soya fasülyesi, gibi kuru baklagiller sayılabilir. Bitkisel kökenli kalsiyum kaynaklarının yanında tüm süt ve süt ürünleri, yoğurt, krema, yumurta,peynir, kefir ve böbrek gibi sakatat ürünler de hayvansal kökenli güçlü birer kalsiyum deposudur. Ayrıca tüm deniz ürünleri ve istakoz da yüksek oranda kalsiyum ihtiva eder. Badem, ceviz, fındık, fıstık benzeri kurutulmuş meyveler yine güçlü birer kalsiyum kaynağı olarak bilinmektedirler.

 

Boy uzatan yiyecekler ve Detayları

 

1 su bardağı süt – ayran           ; 244 mg kalsiyum içerir

1 kase doğal dondurma            ; 300 mg kalsiyum içerir

1 dilim beyaz peynir (30 gr)    ; 150 mg kalsiyum içerir

1 dilim kaşar peynir (30 gr)     ; 220 mg kalsiyum içerir

4 yemek kaşığı bamya (100gr) ;  92 mg kalsiyum içerir

Yarım demet roka (50 gr)        ; 205 mg kalsiyum içerir

Pekmez (100 gr)                       ; 400 mg kalsiyum içerir

Tekrarlamakta fayda vardır ki kalsiyumun vücuda alınabilmesi depolanabilmesi için D vitamini mutlak gerekli faktördür.

 

Son olarak A vitaminini de büyüme sürecinde katalizör vitaminlerdendir.

dengeli beslenme

Ancak son olarak özellikle vurgulanması gereken çok önemli bir konu daha vardır. Gerek gerek ergenlik ve çocukluk döneminde, gerek ergenlik sonrasında yürütülen boy uzatma yöntemleri içerisinde, yukarıda sayılan besin grupları her ne kadar önemli olsa da bunların yanında daha saymadığımız, onlarca besin, mineral, vitamin, yağlar ve daha niceleri bulunmaktadır. İlişkisiz gibi görünse bile saymadığımız bu diğer maddeler de hem süreç içerisinde aktif rol oynamakta, hem de kalsiyum – D vitamini ilişkisinde olduğu gibi emilimlerini, vücutta tutunabilmelerini, gerekli dokularda bağlanabilmelerini bu diğer besin mineral ve vitaminler sağlamaktadır. Bu bakımdan boy uzatan besinleri izole etmeksizin dengeli ve eksiksiz bir beslenmenin uzun bir süreç içerisinde tüm hayvansal ve bitkisel besin gruplarından sağlanması süreç içerindeki en önemli gerekliliktir.

6

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın