Boy Uzatma Yöntemleri

Boy Uzatma Yöntemleri

Boy uzatma yöntemleri özellikle de ülkemizde pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Toplumumuz boy uzunluğu konusunda genetik açıdan sıkıntı yaşamaktadır. Bu da boy uzatma konusunda çeşitli alternatif arayışlara sebep olmaktadır. Boy uzatma kürleri, boy uzatma egzersizleri, boy uzatan spor dalları boy kısalığı olanların çokça takip ettiği konulardır.

boy uzatma yöntemleri

Boy kısalığı sosyal çevrede özgüven eksikliğine ve buna bağlı psikolojik sorunlara neden olabilmektedir. Normal yaşantısını istediği şekilde sürdürememe, üst dolaba uzanmak için birinin yardımına ihtiyaç duyma gibi sorunlar da yaşatabilmektedir.

 

Boy Kısalığı Sebepleri

boy uzatma yöntemleri

Genetik Sebepler:

Kişinin annesi ya da babasının fazla kısa olması çocuğun genlerine de yansıyabilmektedir. Genetik sebepli boy kısalığını aşabilmek pek mümkün değildir, kullanılacak yöntemler nisspeten kemik gelişimini arttırarak boy uzatma konusunda katkı sağlayabilmektedir.

 

Gelişim Problemleri:

Anne ve baba uzun olduğu halde çocukta kısalık gözlendiği zaman ebeveynler şüphelenmelidir. Her yaşın normal boy ve kilo çizelgesi vardır. Doktor kontrollerinde bu çizelgeler kontrol edilmektedir ve herhangi bir anormallik durumu ebeveynlere bildirilmektedir. Eğer bu konuda erken davranılır ve tedaviye hemen başlanırsa bu sorunu aşabilmek ve normal seviyelere gelebilmek mümkündür; ancak geç kalındığı zaman ileriki yaşlarında bunun önüne geçmek imkânsız hale gelecektir ve kişiler hayatını bu şekilde sürdürmek durumunda kalacaktır. Gelişimi olumsuz etkileyen başlıca sebepler şunlardır:

  • Düşük kiloda doğum
  • Beslenme bozukluğu ( kalsiyum açısından fakir beslenme tarzı)
  • Güneşten uzak bir yaşam
  • İskelet sisteminde oluşan hastalıklar
  • Aşırı glüten içerikli gıdalarla beslenme ( büyüme hormonunu baskılamaktadır)
  • Hormon bozuklukları
  • Hipotiroid
  • Ağır ilaç kullanımı
  • Ergenliğin gecikmesi durumu
  • Psikolojik sebepler ( ilgisizlik, aşağılanma, sevgisizlik…)

 

 

Boy Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

boy uzatma yöntemleri

Boy uzatma yöntemleri 18 yaşından önce uygulanmaya başlandığında en iyi sonuçları vermektedir. 18-25 yaş arasında ise kişinin genetik durumuna göre nispeten uzama gözlenebilmektedir; ancak 25 yaşından sonra gelişim durduğundan dolayı yapılacaklar boy uzatma konusunda hiç yardımcı olmayacaktır. Bu yüzden bu yazımızı okuyanlar bu yaş aralıklarına dikkat ederek uygulama yapmalı ya da sevdiklerini bu konuda uyarmalı ve yönlendirmelidir.

 

Egzersizler:

boy uzatma yöntemleri

Tüm kemikleri yukarıya doğru esnetecek hareketleri devamlı olarak yapmak boy uzatma konusunda ciddi yararlar sağlayacaktır. Basketbol, voleybol boy uzatma konusunda en çok önerilen spor dallarındandır. Yukarıya doğru eller kaldırılacak şekilde zıplama ya da asılma hareketi yapılarak da boy uzatılabilmektedir.

 

Beslenme:

 

Gelişim çağında beslenme çok önemlidir. Bu çağda mideye nelerin girdiğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Çoğu kişi sağlıklı beslenmeye belli bir yaştan sonra başlamaktadır, ancak asıl sağlıklı beslenme gelişim çağında olmalıdır. Yaşlılığa en büyük yatırım sağlıklı kemikler ve sağlıklı organlardır ve bu da gelişim çağını iyi değerlendirmekten geçer. Kalsiyum ve D vitamininin paralel olarak tüketilmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde kemik dokusunu sağlamlaştırmak ve kemik yoğunluğunu arttırmak mümkün olabilmektedir.  Doğru beslenen kişilerin hormonları da hücreleri de doğru şekilde çalışacaktır. Bu da boy uzamasının önündeki engelleri büyük oranda kaldıracaktır. Besin değeri düşük diyet programlarından çocukların uzak tutulması gerekmektedir. Kilo problemi yaşayan çocuklar mutlak suretle uzman kontrolünde zayıflatılmalıdır.

 

Duruş Biçimi:

boy uzatma yöntemleri

Duruş bozukluğu kişilerin kısa görünmesine sebep olan en önemli faktörlerden bir tanesidir. Kambur duruştan vazgeçilmeli ve yürüyüş esnasında omurga düz, baş dik olmalıdır.

4

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın