damar tikanikliğina ne iyi gelir?

Damar Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

 Damar tıkanıklığı; dondurulmuş hazır yiyeceklerin, ambalajlı ve katkı maddeli gıdaların, trans yağlı abur cuburların, margarinli pastane ürünlerinin, hormonlu sebze ve meyvelerin tüketiminin gitgide artmasıyla fazlasıyla yaygınlık göstermeye başlamıştır ve bu durum gelecek için endişe uyandırmaktadır.  Kişiler bütün bunlardan vazgeçip sağlıklı beslenme düzenine geçseler bile gıda sektörünün “doğal” ya da “organik” diye nitelendirdikleri ürünlerin ne kadar doğal, ne kadar organik olduğu konusunda şüphe duymaktadır. Bu da sağlıklı beslenmek isteyenleri çaresizliğe düşürmektedir. Kişiler inat edip kendi sebze ve meyvelerini üretmek isteseler de kullanılan tohumlar çoğunlukla hibrit tohum olmaktadır. Hibrit tohumlar tek kullanımlıktır, içerisinde çekirdek bulunmamaktadır. Hibrit tohumlarda üründen verim alma oranı yüksek olsa bile; besin değeri normal sebze veya meyvelerin yarısından bile düşüktür ve hücrelerin hiçbir işine yaramamaktadır.

damar tıkanıklığına ne iyi gelir

Damar tıkanıklığı; yararsız ve hatta zararlı besinler tarafından tahribata uğratılmış hücrelerin, işlevini tam anlamıyla yerine getirememesi ile gerçekleşmektedir. Hücreler; insanlar tarafından dış ortamda genetiği değiştirilerek tüketime sunulmuş besinleri tanımlayamamakta, bu yüzden vücuda giren bu besinlere hücreler müdahale edememekte, yanıt verememektedir. Bu yanıtsızlık ise “sözde” besin parçacıklarının damarlarda serbest halde dolaşmalarına neden olmakta, bir süre sonra bu maddeler damar yollarında birikim ve tıkanıklığa neden olmaktadır. Özellikle atardamarlarda bu tıkanmanın gerçekleşmesi; hayati ve merkezi organların beslenememesine, dolayısı ile zarar görmesine neden olmaktadır.

 

Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

 

Biberiye:

 

Beyni besleyici ve unutkanlığı giderici etkisi, biberiyenin dolaşım sistemine sunduğu katkıyı açık şekilde gözler önüne sermektedir. Ayrıca da antioksidan özelliği ile vücutta dolaşan serbest radikallerden bedeni ve damarları kurtarmakta; zamanla damar tıkanıklığını açmaktadır.

 

Zerdeçal:

damar tıkanıklığına ne iyi gelir

Antibiyotik ve antioksidan özellikleri ile damarlardaki biriken yağlarla ve iltihaplanmalarla savaşmaktadır. Bu etkileri damarların temizlenmesine ve sonrasında da temiz kalmasına çok katkı sağlamaktadır. Bir tatlı kaşığı zerdeçalı günlük olarak diğer besinlerle bir şekilde tüketmek damarlara çok yarar sağlayacaktır.

 

Pırasa:

damar tıkanıklığına ne iyi gelir

Son zamanlarda afrodizyak özelliği ile de anılan pırasa etkin bir damar temizleyici özelliğe sahiptir. Afrodizyak etkisi kan dolaşımına sunduğu katkıdan ileri gelmektedir. Son zamanlarda yaygınlaşan cinsel problemler şüphesiz ki dolaşım problemleri ile bağlantılıdır. Damar ile ilgili problemler tüm hayati fonksiyonlarda olumsuzluklara yol açmaktadır.

 

Sarımsak:

damar tıkanıklığına ne iyi gelir

Damarları genişletici ve kan akışını sağlayıcı özelliğe sahiptir. Küçük ölçülerde ve devamlı şekilde tüketimi önerilmektedir. Ayrıca antibiyotik etkisi damarlardaki iltihap oluşumlarını da gidermektedir.

 

Çörekotu:

damar tıkanıklığına ne iyi gelir

Ölüm dışında neredeyse her şeye çare olan çörekotunu kullanmak damar problemleri ile savaşmada çok isabetli bir karar olacaktır. Yararının büyüklüğü hücre yenileme özelliğinden gelmektedir. Ayrıca iştahı kontrol altında tuttuğundan kişiler yiyeceği şeyi seçme konusunda zaman kazanacaktır. Bal ile birlikte tüketimi önerilmektedir. Böylelikle hem hücreler yenilenecek, hem de hücrelere kaliteli bir enerji sağlanacaktır.

 

Omega 3 İçerikli Besinler:

damar tıkanıklığına ne iyi gelir

Omega 3; damarlardaki doğallığı bozan birikmiş yağları parçalama özelliğinde olduğundan belki de tıkanıklığı giderme yolunda en önemli silahtır. Tek kullanımlık plastik bir bardağa sıcak su eklenip içerisine omega 3 tableti patlatılıp atıldığı zaman o bardağın yavaş yavaş eridiği ve su sızdırdığı görülecektir. Damarları tıkayan yağ parçacıkları da plastik-köpük bardak ile neredeyse aynı yapısal özelliktelerdir. Bu durum; omega 3’ün kalitesiz ve hücre yapısına uygun olmayan yağları parçalayıcı özelliğini ön plana çıkarmaktadır. Canlı dokuyu güçlendirmekte, yabancı serbest maddeleri ise parçalayarak vücuttan uzaklaşmasını sağlamaktadır. Somon, keten tohumu gibi besinler omega 3 bakımından zengin besinlerdir ve sıkça tüketilmelidir.

5

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın