egzema nasıl geçer

Egzama Nasıl Geçer?

Alerjik bir cilt hastalığı olan egzama; deride kaşıntı, döküntü, sertlik ve pullanmalarla kendisini göstermektedir. Genetik yatkınlık ve stres faktörü egzamada tetikleyici rol oynamaktadır. Çocuk ya da yetişkin yaşlarda görülebilmektedir. Çocuk yaşlarda görülen egzamanın önüne geçmek yetişkin yaşta görülenin önüne geçmekten daha kolay olabilmektedir.

egzama nasıl geçer

Egzama genellikle kroniktir. Zaman zaman tamamen geçtiği gözlenebilmekle birlikte, tedavilere cevap vermeyen inatçı egzamalar da mevcuttur. Çoğu kimse Dermatoloji Uzmanına başvurdukları halde bu sorunu çözememekten yakınmaktadır, ancak hastalar bilmelidir ki egzama ile savaşmak uzun bir süreçtir ve sabırlı olmayı gerektirir. Egzama fiziksel ya da psikolojik kaynaklı olabilmektedir. Altında yatan kaynak bulunduğu ve ona göre bir tedavi rotası belirlendiği takdirde günümüzde egzama ile baş edilebildiği görülmektedir.

 

Egzama Sebepleri Nelerdir?

egzama nasıl geçer

  • Alerjenlere çokça maruz kalmak
  • Nem oranı düşük olan ve gece-gündüz sıcaklık farklarının çok olduğu iklim bölgelerinde yaşıyor olmak
  • Tahriş edici hijyen ürünlerinin cilde temas edecek şekilde çok fazla kullanımı
  • Egzamaya genetik yatkınlık
  • Bağışıklık sisteminin zayıf olması
  • Aşırı stres yoğunluğu olan ortamlarda çok bulunmak
  • Kuru cilt
  • Hormon seviyelerindeki dengesiz durumlar
  • Sentetik kumaşlarla dikilmiş giysiler giymek

 

Egzama Çeşitleri Nelerdir?

egzama nasıl geçer

Alerjik Egzama:

Çok yaygın bir egzama türüdür. Bilimsel adı “Atopik Dermatit” dir. Burada deri kırmızı ve iltihaplı bir hal almaktadır ve aşırı bir kaşıntı mevcuttur. Ellerde, ayaklarda, yüzde ve kafa derisinde bu egzamaya rastlamak mümkündür. Bu egzamaların etkisini azaltmak için cildin nem dengesi sağlanmalı, doğal ürünlerle nemlendirilmelidir. Bağışıklık sistemi bu egzama türünde önemli bir faktördür. Bu yüzden antioksidan ve flavonoid içerikli bitkisel ürünlerden; probiyotiklerden yararlanmakta fayda vardır.

 

Varisli Egzama:

İleri yaşlarda ortaya çıkan ve ayak bileklerinden bacakların ortalarına doğru benekli yayılımlar göstermektedir. Dolaşım problemleri bu egzamada etkendir. İltihaplı ve kabartılı kızarıklık mevcuttur. Acil önlem alınmaması durumunda yaralar daha da derinleşebilmektedir. Bu da derinin özelliğinin kaybolmasına sebebiyet vermektedir.

Kontakt Dermatit:

Aşırı alerjene ve tahriş edici kimyasal ürünlere maruz kalınması sonucunda oluşan egzamadır.

 

Yaygın olarak görülen bu egzama çeşitlerinin yanında; akıntılı, yağlı, dairesel şekilli, dolaşım sistemini olumsuz etkileyen ve vücudun belli bölgelerini ilgilendiren egzama çeşitleri de mevcuttur. Egzama bulaşıcı bir cilt hastalığı değildir.

 

Egzama Nasıl Geçer?

egzama nasıl geçer

Kişiler Dermatoloji Uzmanına başvurarak verilen ilaçlar konusunda talimatlara uymalı ve sonuçları konusunda aceleci davranılmamalıdır. Doktorun gerek gördüğü durumlarda ilaçlar değiştirilebilmektedir. Uzman doktor ile iletişimi kesmemek koşuluyla egzama ile mücadelede bitkisel yöntemlerden de yararlanılabilmektedir.

 

Propolis:

Yenileme, antioksidan ve doğal kortizon olma özellikleri ile ünlü bir “arı ürünü” olan propolisin sıvı çözeltisi, egzama tedavisinde büyük oranda destekleyici olacaktır. Eczaneden ya da güvenilir bir firmadan temin edeceğiniz propolis damlasını sabah akşam olmak üzere her gün bir bardak suya 10 damla damlatarak tüketebilirsiniz. Ayrıca egzamalı bölgeye propolis çözeltisinin sürülmesinde de hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Kişiler nemlendirici kremlerinin içerisine de propolis çözeltisinden karıştırabilmektedir.

 

Beyaz Dut Kurusu:

Özellikle İbrahim Saraçoğlu’nun çokça tavsiye ettiği dut kurusu, egzama ile savaşımızda bize oldukça yardımcı olacaktır. Yaklaşık 750 ml suyun içerisine eklenen bir ya da iki avuç beyaz kuru dut yaklaşık 10 dakika kaynatılmalıdır ve biraz beklenmelidir. Su aşırı olmamak kaydı ile el yakar şekilde olmalıdır ve eller bu suyun içerisinde 15 dakika bekletilmelidir. 15 dakikadan sonra eller sudan çıkartılmalı ve 1 saat boyunca eller hiç yıkanmamalıdır. Bu uygulama haftada 2 ya da 3 kez yapıldığında yaklaşık 8. kullanımda egzamanın etkin şekilde azaldığı görülecektir.

6

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın