yüzdeki kırışıklar için öneriler

En Etkili Yüz Yogası Hareketleri

 Yüz Yogası Teknikleri

Yüz yogası hareketleri; gönlünde her daim genç ve dinamik görünmek yatan kişilerin ( özellikle de kadınların) dikkatini çeken bir akım haline gelmiştir. Deneyimleyen pek çok kişi uzun vadede bunun etkilerini görmüştür ve uygulamaya devam etmektedir. Yüz yogası hareketlerinin uygulanışının kısa ve oldukça da kolay olması en üşengecimizin bile kendisini bu konuda kurtarabilmesini ve dinç görünüşünü her geçen yılda koruyabilmesini sağlamaktadır.

Hem yüz kaslarını etkin şekilde çalıştırmak hem de yüzümüzdeki dolaşımı harekete geçirebilmek adına uygulanan yüz yogası hareketlerinden maddeler halinde bahsedilecektir.

 

1-) Kaşık Yöntemi:

yüz yogası hareketleri

Boyun, gıdık ve yanak bölgelerinin sarkmasının önüne geçmede kaşık yöntemi uygulanabilmektedir. Kaşık varmış gibi de yapılabilmektedir ancak hareketin daha iyi anlaşılabilmesi açısından kaşık ile yapmaya çalışmak daha yararlı olacaktır. Kaşığın tutma kısmının uç tarafı alt dudak ile üst dudak arasına alınır. Alt dudak ile kaşığın ucu üst dudağın üzerine doğru kaldırılır ve 10 saniye gergin tutulmuş şekilde beklenir ve bırakılır. Daha sonrasında hareket tekrar edilir. Böylelikle boyun, gıdık ve yanak bölgesinde kaslar etkin şekilde çalışacak ve bu kısımlardaki gerginlik hissedilecektir. Alt ve üst dudağın da çalışması ve gerginleşmesi, bu yöntem ile beklenilenin üstünde etki yapmaktadır. Dudaklarına botoks yaptırmayı çok isteyen ancak zararlarından korkup kaçınmak zorunda kalanların gönül rahatlığı ile deneyebilecekleri ve memnun kalacakları bir yöntem olacaktır. Bu yüz yogası hareketi 7 tekrar ile yapılabilmektedir.

 

2-) Göz Kısma Hareketi

yüz yogası hareketleri

Göz çevresi kırışıklıkları şüphesiz ki yaşımızı en çok ele veren bölgemizdir. Çünkü buradaki deri dokusu oldukça hassastır ve ilk kırışan yerler de göz çevreleri olmaktadır. Ancak basit bir yüz yogası hareketi ile bunun önüne geçmek mümkün hale gelmiştir. İşaret ve başparmakları gözün alt ve üst kısımlarına yerleştirilir ve sabitlenir. Parmaklar bu şekilde dururken gözler kısılır ve 10 saniye kadar bu şekilde beklenir. Böylelikle göz kapakları ve gözaltı kısmı gerginleşir. Göz kapakları uzun olan kişiler için ise başparmaklar ile gözün iki yanından şakaklara doğru çekerek gerginleştirme hareketi de yapılabilmektedir.

 

 3-) Kaş ve Alın Gerginleştirme Hareketi

yüz yogası hareketleri

Kaşlarımız gün içerisinde pek çok stres faktöründen dolayı istem dışı çatılmaktadır. Bu da zamanla kaşlarda ve alında deformasyona sebep olmaktadır. Kaşın çatılmasından daha çok, bu işin olumsuz duygu faktörünün yüze zararı çok daha fazla olmaktadır. Bundan dolayı bu yüz yogası hareketinin stres düşürücü nefes egzersizleri ile desteklenmesinde fayda vardır.

Avuç içimizin alt kısmı kaşın üstüne gelecek şekilde, avucumuz alnımıza “yanlara gerginleştirecek şekilde” yerleştirilmeli, bu şekildeyken gözler aşağıya doğru bakmalı ve kaşlar da yanlara ve aşağıya doğru çatılmalıdır. Tersi yönlerde uygulanan bu kuvvetler göz çevresi ve alın bölgesindeki kasların çalışmasına yardımcı olacaktır.

 

Yüz Yogası Hareketlerini Kimler Uygulayabilmektedir?

yüz yogası hareketleri

Yüz yogası hareketlerini hareket yeteneği olan ve görüntüsüne önem veren 7’den 70’e herkes rahatlıkla uygulayabilmektedir. Bu hareketlerin etkisini gösterme süresi kişinin cilt tipine ve yaşam tarzına göre değişiklik gösterecektir. Erken dönemde yüz yogası hareketlerine başlamak daha etkili olacaktır. Henüz kırışmamış olan bir yüze iyi bakmak, çoktan kırışmış bir yüzü eski haline getirmekten çok daha büyük faydalar sağlayacaktır.

Mimikler kırışıklık oluşumunda tetikleyici faktörler olmaktadır. Bu mimiklerin oluştuğu fark edildiği anda hemen ardından uygulanacak olan yüz yogası hareketleri, o mimiklerin yüzde bıraktığı etkiyi maksimum oranda dengeleyecektir.

 

Yüz Yogası Hareketlerinde Dikkat Edilecek Hususlar

yüz yogası hareketleri

  • Hareketler yapılırken aynaya bakılmalı ve kırışan bir yer olup olmadığına dikkat edilmelidir ve hareketler ona göre seçilmelidir.
  • Hareketlere başlamadan önce yüz temizlenmiş ve nemlendirilmiş olursa etkisi çok daha iyi olacaktır.
  • Etkinin hızlandırılması ve etkinleştirilmesi adına hayat tarzına da düzenleme getirilmeli; alkol sigara, kafein gibi alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.
3

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın