hızlı ve sağlıklı zayıflama

En İyi Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Her geçen gün artış gösteren ve önlem alınamayan obezite konusu, her daldaki uzmanın mercek altına aldığı ve altında yatan sebepleri araştırdığı bir konu olmuştur. Bugün herkesin dilinde bir zayıflama yöntemi vardır. Zayıflamayı ve kilosunu korumayı başarabilmiş her birey farklı yöntemlerle karşımıza çıkmaktadır. Bazı uzmanlar bile bu konuda anlaşmazlığa düşmektedir.

en iyi zayıflama yöntemleri

Her insanın hayalinde kısa sürede fit bir görüntüye ulaşabilmek yatmaktadır. Hem sağlık açısından hem de sosyal çevrede özgüvenli bir duruş sergilenebilmesi açısından iyi bir görünüme kavuşmak çok iyi olmaktadır; ancak zayıflama süreci sabır gerektiren külfetli bir süreç olmaktadır. Hemen sonuç alınamaması da kişileri bir süre sonra yılgınlığa uğratmakta ve diyeti yarıda bırakmasına zemin hazırlamaktadır. Diyetin yarıda bırakılması ise kiloların fazlası ile geri alınması demektir. Bu da istenmeyen bir sonuçtur. Bu durumda en iyi zayıflama yöntemleri nelerdir? Hem sağlığı koruyup hem de mümkün olabilecek en hızlı sonucu alma konusunda araştırmalarımızı sizin için derlemiş bulunmaktayız.

 

Bünyeyi Aç Bırakmamak

en iyi zayıflama yöntemleri

Karbonhidratlardan olabildiğince uzak durulduğu sürece; kişi acıktığı anda hayvansal ve bitkisel proteinlerden, sebzelerden ve yararlı yağlardan mutlaka tüketmeli; alması gereken günlük vitamin, mineral ve protein ihtiyacını tamamlamalıdır. Kişi kendisini aç bıraktığı zaman vücut kıtlık alarmı vermektedir. Bu da vücudun kendini koruma mekanizmasını devreye sokmasına ve yağ üretmesine neden olur. Aşırı sık yemek de doğru değildir. Bu da insülin direncinin yükselmesine ve hızlı acıkmaya sebep olmaktadır. Kişiler acıkma hissini yaşamadan herhangi bir şey yememelidir. Vücut ancak bu şekilde normal düzenine dönerek zayıflama sürecine girecektir.

 

Proteine Ağırlık Vermek

en iyi zayıflama yöntemleri

Vücutta ilk önce karbonhidratlar daha sonra yağlar ve en son olarak da proteinler parçalanmaktadır. Karbonhidratlar olabildiğince az, proteinler de olabildiğince çok tüketildiğinde vücut karbonhidratları kısa sürede parçalayarak mevcut depolanmış yağları parçalamaya devam edecektir ve yeterli protein alındığından kas dokusuna herhangi bir zarar gelmeyecektir. Kas dokusu aynı zamanda yağları yakma mekanizmasıdır.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta karbonhidratlardan tamamen uzaklaşmanın yanlış olduğudur. Proteinler karbonhidratlar aracılığı ile emilip kas dokusuna katılabilmektedir. Küçücük bir miktar karbonhidrat ise bu emilimin gerçekleşmesinde yeterli olmaktadır.

Karbonhidratların yerine tüketilebilecek kaliteli besin çeşitleri şunlardır:

Yumurta:

Sarısı mor renk alana kadar kaynatmamak kaydı ile haşlanmış bir yumurta yemek hem tok tutacak hem de vücuda kaliteli bir protein çeşidi kazandırmış olacaktır.

Haşlama Et:

Siyah ya da beyaz et haşlaması da tüketilecek besinler arasındadır; ancak beyaz et kategorisinde olan tavuklara uzmanlar tereddütle yaklaşmaktadır. Tavuklar günümüzde hormonlar aracılığı ile neredeyse 1 günde üretilip büyütülmektedir. Toprak eşeleyen, bahçede gezen ve güneş gören tavukları bulmaya çalışmak ve onları tüketmek vücudun hormon dengesinin bozulmaması için çok önemlidir.

 

Bunlar dışında; baklagiller, süt ve süt ürünleri, lifli sebze ve meyveler, doğal ve saf tereyağı, zeytinyağı, deniz ürünleri tüketilebilecek gıdalar arasındadır ve sağlıklı zayıflama yolunda büyük yararlar sağlayacaktır.

 

Sağlıktan Ödün Vermemek

en iyi zayıflama yöntemleri

Bilinmelidir ki sağlıksız yöntemlerle 1 ayda 20 kilo bile verilebilmektedir; ancak bu aşamadan sonra yaşanacaklar eski obez hali aratır nitelikte olacaktır ve istenilen mutluluk avuçlardan hızlı bir şekilde kayıp gidecektir. Hızlı ulaşılan emellerin altında her zaman büyük külfetler yatmaktadır. Bundan dolayı zayıflama yöntemini seçerken; işini esnek yapan ve şahısların özel durumlarını dikkate alarak beslenme listesi oluşturan Uzman Diyetisyenlerden yardım almak, hem sağlıklı hem de kalıcı kilo verme yolunda önemlidir. Destekleyici egzersiz programları diyetisyen tarafından kişinin durumuna göre belirlenmektedir. Bilinçsiz egzersiz programları kişinin hayatına sebep olacak boyuta gelebileceği için bu konuda kontrollü olunmalıdır.

13

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın