hamilelikte diyet

Hamilelikte Diyet Yapılır Mı?

     Hamilelikte diyet yapmak normal koşullarda bebeğin gelişiminin doğru şekilde ilerlemesi bakımından olumsuz bir durumdur. Diyet programları kalorileri kısıtlamakta ve besinlerin kısıtlı şekilde alınmasını hedeflemektedir. Hamileliğin her ayında kalori alma miktarı değişecek olsa bile gebe olmayan normal bir insanın yaptığı sıkı diyet programlarındaki düşük kalori oranı gebeliğin hiçbir döneminde kabul görmeyecek miktarlarda olacaktır ve hiçbir doktor böyle bir beslenme programını gebe kişilere tavsiye etmeyecektir. Normalin üstünde kalori, mineral, vitamin ve proteine ihtiyaç duyulan bu dönemi ideal kilo oranı ile atlatmak isteyenler; doktorun belirlediği ölçüde beslenmeli ve onun dışına çıkmamaya gayret etmelidir.

hamilelikte diyet yapılır mı

Hamilelikte 9-15 kg arasında kilo alımları normal sayılmaktadır. 15 kilogramı aşan kilo alımları hem hamilelik sürecinde, hem doğumda, hem de hamilelik sonrasında hamile kadınları ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakmaktadır. Gebeliğin başındaki kilo ağırlığı, anne adayının hamileliği boyunca ne kadar kilo alabilmeye izninin olduğunu belirlemektedir. Gebeliğe aşırı kilo ile başlandığı zaman diyet yapma imkânı olmadığından hamilelik süresince kilo üstüne kilo binmekte, kişi riskli, hayati tehlike taşıyan bir doğuma doğru yol almaktadır. Diyabet, yüksek tansiyon ile sezaryen doğuma alınmak zorunda kalınan kadınların sayısı son zamanlarda fazlasıyla artmış durumdadır. Zamanımızın gıda ürünleri hormonlu ve besin değeri şüpheli olmaktadır. Bu durumun yansıması ise en çok doğum anında görülmektedir.

Aşırı kilo ile hamile kalma durumlarında doktor kontrolünde olmak kaydı ile beslenme düzenini ayarlayabilmek mümkündür.

 

Hamilelikte Aşırı Kilo Durumlarında Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

hamilelikte diyet yapılır mı

  • Hamilelikte alınması gereken tüm besinler mutlaka alınmalıdır. Gereksiz hamur işlerinden ve ağır tatlılardan fedakarlık etmek, kilo problemini hamilelik boyunca yavaş yavaş ortadan kaldıracaktır. Çok kilo verilemese bile en azından vücut sistemi rahatlayacak, hamileler doğum anında bu fedakarlıklarının meyvesini alacaklardır.
  • Hamilelere özel hafif ve stres dengeleyici meditasyon ve egzersiz programlarına katılım göstermek de hamilelik döneminde fazla kiloların verilmesine katkı sunacaktır.
  • Yürüyüş yapmak doğumun kolay geçmesi, kadındaki pelvik sistemin doğuma hazırlanabilmesi açısından önemlidir. Hamilelerin her gün düzenli bir şekilde yürüyüş yapmasını ( hareket etmemeyi gerektirecek kritik durumlar olmadıkça) tüm uzmanlar önermektedir.
  • Kişiler hamile diye iki kişilik yemek yememelidirler. Vitamin ve mineral zengini besinler tüketilmesi kaydı ile midede su ve hava için de yer kalacak şekilde yemek yemek hem anne hem de çocuk için yeterli olacaktır. Özellikle son aylarda fazla yemek, anneye sıkıntı vermekten, sindirim sistemini zorlamaktan başka bir işe yaramayacaktır.

 

Gebeliğin her bir ayında alınması gereken kalori miktarı ve besin çeşitleri değişiklik göstermektedir. Hamile anne adayının mevcut sağlık durumu da özel bir beslenme düzenini gerektirebilmektedir. Bu yüzden hamilelik süresince kadınların doktorları ile devamlı irtibat halinde olması hayati önem taşımaktadır.

 

Hamilelikte Bilinçsiz Diyet Uygulamasının Doğurabileceği Olumsuz Sonuçlar Nelerdir?

hamilelikte diyet yapılır mı

  • Düşük veya prematüre doğum riski artmaktadır.
  • Yeterli besin alınmadığı durumlarda bebeğin anne karnında gelişimi yavaşlayacağından dolayı bebekler olması gerekenden çok daha hafif doğabilmektedir.
  • Zayıf bebek enfeksiyonlara ve hastalıklara açık hale gelmektedir.
3

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın