sağlıklı besinler nelerdir

Kilo Vermek İstiyorum Ne Yapabilirim?

Gitgide artan hareketsiz yaşam tarzı, hazır ve kalitesiz karbonhidratlı tüketimler, hormonlu gıdalar ve aşırı stres hücreleri adeta şoka uğratmış ve görevlerini doğru yapamamasına neden olmuştur. Hücre sistemini altüst eden bu yeniçağ düzeninde “obezite” en yaygın hastalık haline gelmiştir. Kişiler ne kadar kilo vermek isteseler de bunu başarma oranı düşüktür çünkü etrafta mücadele edilmesi gereken çok fazla faktör vardır. Çok az kişi bu savaştan galip çıkmaktadır. Bütün bu etkilere rağmen “kilo vermek istiyorum” diyen azimli ve kararlı kişiler için bu yazımızda bazı önemli püf noktalarından bahsedilecektir.

yağ yakan yemekler

Diyet Psikolojisi

 

Diyet psikolojisi; kilo problemi yaşayanların bir türlü içinden çıkamadığı, aşamadığı, aşmaya dirense de bir süre sonra yılgınlık ile karşılaştığı kocaman bir engeldir. İrade ne kadar güçlü olursa olsun, kişilerin karşısına çıkan pek çok zorlayıcı faktör kişilerin gücünü tüketmekte ve yormaktadır. Böylelikle kişiler kilo vermek için diyete başlamakta ve kilo alarak bu süreci sonlandırmaktadır. Bu yüzden iradeyi kuvvetlendirme tekniklerini bilmek de işe yaramamaktadır.

sağlıklı besinler nelerdir

Diyet psikolojisi irade güçlendirme teknikleri ile üstesinden gelinebilecek bir konu olmaktan çıkmıştır. Burada asıl mesele, kişiyi kontrolsüzce yemeye iten altta yatan psikolojik etmenlerdir. Kişiyi bu çaresizliğe iten ve diğerlerinden daha iradesiz yapan bu psikolojik çıkmazı bulabilmek, sadece kilo verene kadar değil, tüm hayat boyunca bir daha kilo problemiyle karşı karşıya kalınmaması açısından büyük önem arz etmektedir. Bu farkındalığı çoğu kişi tek başına bulamamakta, bulsa bile tek başına aşamamakta, yüzleşememektedir. Bu yüzden kilo problemi olanların her şeyden önce iyi bir danışman ile görüşmesi ve kendini keşfetmesi gerekmektedir. Terapistlere para dökecek durumu olmayanlar ise kendi iç sesine kulak vermeli, yemek ile bağlantılı olan her durumda kendini dinlemeli, iç sesinin söylediklerini not almalı ve o gerçeklerle yüzleşecek cesareti toplamalıdır. NLP ve EFT yöntemleri bu yüzleşmeler sırasında vücudun ekstrem tepkilerini en aza indirmede ve sıfırlamada önemli yöntemlerdir. Bu yöntemleri bu süreçte kullanmakta büyük yarar vardır.

sağlıklı yaşamın kaynağı nedir

 

Diyetin gerçekleşmesini zor hale getiren olumsuz hislerin başında şunlar gelmektedir:

 • Zorundalık hissi
 • Eski ve yeni yaşam tarzının çakışması sonucu oluşan çaresizlik hissi
 • Mükemmelliyetçilik (Diyetin ufacık aksaması kişilerin diyeti bırakıp yüksek kaloriye geri dönmesine neden olmaktadır.)
 • Haz duygusundan mahrum kalmanın ve açlığın verdiği mutsuzluk ve stres
 • Bir yarış atı gibi hissetme
 • Suçluluk duygusu
 • Özgüveni ve kendine saygıyı yitirme

Kilo Vermek İstiyorum Ne Yapabilirim?

Diyet sürecinde oluşan bu olumsuz hisler diyetin yararını ortadan kaldırmaya ve zarar vermeye başlamaktadır. Vücut bütün bu olumsuz durumların kötü etkisini ortadan kaldırmak adına stres dengeleyici kortizol hormonunu aktive etmekte, vücuttan sağlanacak enerji kalmadığında kişileri aşırı kalorili yiyeceklere yöneltmektedir. Bunlar ise yağ birikimine neden olmaktadır. Kişiler bir şekilde dayanıp kilo verseler bile bu mutsuzluk sendromundan dolayı organlarının üzerinde fazlasıyla yağ birikmesi durumu ile karşı karşıya kalmaktadır. Kişiler diyeti bıraktıklarında yiyeceklere saldırmakta ve fazlası ile kilo almaktadır.

Diyet Psikolojisi İle Başa Çıkabilme Yöntemleri:

Kilo Vermek İstiyorum Ne Yapabilirim?

 • Yemek kadar haz veren yeni aktivitelerin listesini yapmak ve duygusal açlık ya da stres durumlarında o aktivitelere yönelmek
 • Spor yapmak
 • Yoga ve meditasyon ile ilgilenmek
 • Su tüketimini arttırmak
 • Sakinleştirici ve antioksidan etkili çaylar tüketmek
 • Mevsiminde organik gıdalar tüketmek
 • Kendini keşfe çıkmak, iç sesle barışmak
 • Sosyalleşmek
 • Hayata yeni akışlar getirmek (Monotonluk zincirini kırmak)

 

Diyet psikolojisi aşıldıktan sonra kişiler doktorunun verdiği diyet listelerine uymakta zorlanmayacaklardır ve kilo vereceklerdir. Pek çok kişi hangi besinlerin vücutta hangi etkilere sahip olduğunu, nasıl beslenilmesi gerektiğini az çok öğrenmiştir. Kilo vermede hangi besinlerin ne kadar kilo yaktığını öğrenmekten ziyade, kilo vermenin önüne taş koyan etkiler ile savaşmayı bilmek daha büyük yarar sağlayacaktır. Bu aşamadan sonra her türlü zayıflama yöntemi vücutta sağlıklı bir şekilde kabul görecektir.

4

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın