saç dökülmesi saç çıkarm aformülü

Saç Çıkarma Formülü Nedir?

 Doğal Saç Çıkarma Formülü

Saç dökülmesi; genetik faktörlerden dolayı neredeyse her 3 erkekten 1’ isinde görülmektedir ve erkekleri çok erken yaşlardan itibaren büyük bir karamsarlığın içerisine itmektedir. Elbette erkekler kadar olmasa da kadınları da ilgilendiren saç çıkarma formülü konusu pek çok yerde yankı uyandırmıştır ve pek çok yöntem denenmiş ve uygulanmıştır. Bütün bunlara rağmen, belki de devamlı uygulamanın mümkün kılınamamasından kaynaklı olarak bu kürlerin yararının kesinliği henüz kanıtlanabilmiş değildir.

saç çıkaran formül

Saç çıkarma formüllerinden bahsedebilmek için önce saçların dökülme sebeplerinin üzerinde durulması gerekmektedir.

 

Saçların Dökülme Sebepleri:

saç çıkaran formül

  • Saçları dökülen kişilerin en önemli ortak sorunu beslenme bozukluğu ve aşırı stres olmaktadır. Aşırı derecede kilo vermek deri dokusunu deformasyona uğratacağından bu deformasyonun en büyük yankısı saç dersinde ve dolayısı ile saç köklerinde kendisini gösterecektir.
  • Kullanılan bazı ağır ilaçlar da vücutta mineral yıkımına sebep olabilmekte, karaciğerin yapısını bozabilmekte ve bütün bu durumlar vücudun vitamin ve mineral depolama sisteminde aksaklıklara zemin hazırlamaktadır. Yetersiz vitamin ve mineral durumu, saçları köklerine sıkı sıkıya bağlayan yapının zayıflamasına ve saç dökülmesine neden olacaktır.
  • Stres ve psikolojik diğer sıkıntılar hormon dengesizliğini işaret etmektedir. Hormonlar ise birbirlerine zincirleme bağlı yaşamsal fonksiyonları aktive etme görevi gördüğünden herhangi birisindeki bir eksiklik, fazlalık ya da aksaklık vücudun vitamin, mineral dengesinin bozulmasına zemin hazırlamaktadır.
  • Saç derisinde oluşan sert doku, egzama gibi dermatolojik durumlar, saç derisindeki kılcal damarların yeterli şekilde çalışmasını engellemekte ve o bölgeye minerallerin yeterli bir şekilde taşınmasına engel olmaktadır.

Saçlar İçin Gerekli Olan Besinler:

saç çıkaran formül

Saçlar keratin yapıdadır. Keratin vücudun ürettiği bir protein türüdür. Saçlara, tırnaklara sağlamlık vererek dış etkilerden korumaktadır. Saçlardaki keratin yapı tırnaklara göre daha esnektir. İnsan vücudunda “alfa keratin” üretimi vardır. Alfa keratin dışarıdan hazır olarak alınamamaktadır. Dışarıdan alınan bol ve kaliteli proteinler; vücutta keratinin oluşturulmasını aktive etmektedir. Keratinin oluşumu aktive edilmedikçe saçlarımızın güçlenmesini beklemek pek akıllıca olmayacaktır. Bu yüzden saçlara özel kürler uygulamaya başlamadan önce beslenmemizi düzene oturtmamız gerekmektedir. Aksi takdirde kürlerden her hangi bir şekilde sonuç alabilmemiz mümkün olmamaktadır.

Vücutta alfa keratin üretimini aktive eden besin grupları şunlardır:

 

A Vitamini İçerikli Gıdalar:

Keratin sentezi için gereklidir. Yağda çözünen bir vitamin olduğundan bir miktar yağ damlatılarak tüketilmesi A vitaminin vücutta emilimini sağlayacaktır. Fazlası karaciğerde depo edilmektedir. Çiğ havuç, kabak türleri, turunçgiller, tatlı patates gibi gıdalar A vitamini açısından zengin gıdalardır.

 

Proteince Zengin Gıdalar:

Protein ne kadar alınırsa keratin sentezi de bir o kadar fazla olacaktır. Yumurta, kırmızı ve beyaz et ürünleri, baklagiller, kabuklu kuruyemişler, süt ve süt ürünleri yüksek protein içerikli gıdaların başında gelmektedir.

 

Kükürtçe Zengin Gıdalar:

Soğan, lahana çeşitleri, yumurta, kırmızı et bilinen en etkin kükürt zengini gıdalardır.

 

Biyotin İçerikli Besinler:

Aminoasit metabolizması için oldukça gerekli olan biyotin; keratin üretiminde oldukça önemli bir elemandır. Mantar, kabuklu kuruyemişler, tahıllar biyotin açısından zengin gıdalardır. Biyotin suda çözünebilen bir yapıda olduğundan depo edilememektedir ve her gün belli ölçülerde devamlı alınmalıdır.

 

Saç Çıkaran Formül

saç çıkaran formül

Saç derisinin sertleşmiş tabakasının yumuşaması açısından badem yağı ya da zeytinyağı uygulaması yapılarak birkaç saat bekletilir. Daha sonra saç diplerine yavaşça masaj yapılarak saç derisindeki kılcal damarların aktive olması sağlanmalıdır. Zeytinyağı ve badem yağına esansiyel yağlar eklenerek kılcal damarların etkinliği arttırılabilmekte ve yeni saçların çıkması sağlanabilmektedir.

Nane yağı, sarımsak yağı, biberiye yağı, kakao yağı, ısırgan yağı ve en önemlisi çörek otu yağı birer kaşık eklenerek karıştırılabilmektedir. Bu karışımın içerisine ikişer kaşık zeytinyağı ve badem yağı eklenmelidir. Saç diplerine masaj yaparak uygulanmaktadır ve bir süre saç derisinin yumuşaması beklenerek tekrardan masaj uygulaması yapılmaktadır.

Saçlar bilindik pH değerleri uygun olmayan kalitesiz şampuanlarla durulanmamalı, zeytinyağı içerikli yeşil sabun ile yıkanıp durulanmalıdır. Yağ uygulamaları haftada en az bir, en fazla iki kez uygulanabilmektedir. Saç diplerinin hava alması açısından 4 güne 1 saçlar muhakkak uygun ürünlerle yıkanmalıdır; ancak her gün ya da gün aşırı yıkamak da saç derisindeki mineral, yağ ve nem dengesini bozacağından tavsiye edilmemektedir.  Bu şekildeki düzenli uygulamaların yaklaşık 2-3 ay içerisinde etkisini göstermesi beklenmektedir.

3

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın