saç dökülmesine ne iyi gelir

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülmesi ve kellik problemi erkekleri ilgilendiren bir mesele gibi görülüyor olsa da hatırı sayılır ölçüde pek çok sayıda kadın da saç dökülmesi konusu ile baş etmek durumunda kalmaktadır.  Bu problemin her geçen gün gitgide artması ve “saç dökülmesine ne iyi gelir” konusunun çokça konuşulması Dermatoloji uzmanlarının da dikkatini çekmiş ve onları; saç köklerini güçlendirme ve saç köklerinin zayıflama nedenlerini ortaya çıkarma konusunda araştırmaya itmiştir.

saç dökülmesine ne iyi gelir

Bilindiği üzere sağlık sektörünün diğer her sektörde olduğu gibi aydınlık ve karanlık yüzleri vardır. Bu yüzden saçlarımız için en doğru yöntemi seçerken kullandığımız ürünlerin içeriğine ve kalitesine dikkat etmemiz gerekmektedir.

 

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç köklerinin herhangi bir sebeple zayıflaması sonucunda oluşan aşırı saç kaybı durumudur. Günde 80 tel saça kadar olan dökülmeler normal kabul edilmektedir. 80 telin üstüne çıkan dökülmeler, bir Dermatoloji Uzmanına görünmemiz gerektiğinin işaretlerini vermektedir. Kan testleri sonuçları ve saç derisi bulgularına göre tedavi şekli değişiklik gösterebilmektedir.

 

Saçlar Neden Dökülür?

saç dökülmesine ne iyi gelir

Saç dökülmesi problemi irili ufaklı pek çok sebebe bağlanmaktadır. Bağlı olduğu sebep bulunduğu takdirde nasıl üstesinden gelineceği konusu da açıklığa kavuşacaktır.

 

Genetik Faktörler:

Tüm hayat standartları düzeltildiği ve sağlıklı yaşandığı halde saç dökülmesi ya da kellik gerçekleşiyorsa burada genetik faktörlerden söz etmek yanlış olmayacaktır. Bu genetik yatkınlık, en ufak faktörün bile saçlara olumsuz etki etmesine ve saçların dökülmesine sebebiyet vermektedir. Saçlar döküldükçe kişi strese girmekte ve strese girdikçe saçlar daha fazla dökülmektedir. Kişiler kendisini bir paradoksun içerisinde bulmaktadır.

 

Kötü Beslenme Alışkanlığı:

Mineralce fakir olan, besin değeri taşımayan gıdalara yönelmek ya da sağlıklı gıdalardan olabildiğine uzak durmak da saç köklerini ayakta tutan bağların zayıflamasına neden olacaktır. Yeme bozuklukları olarak tanımlanan “Anoreksiya nevroza” ve “Anoreksiya bulimia” gibi beslenme akımlarının pençesine düşen gençlerde saç ve tırnak dökülmesi çok görülmektedir.

 

Güneş:

Özellikle sıcak yaz aylarında öğlen sıcağına maruz kalmak saçların elastikliğini yok etmekte, yapısını bozmakta ve saç derisi için hiç iyi olmamaktadır. Bu da kırılmalara ve dökülmelere sebebiyet vermektedir. Özellikle saçlara uygulama yapılmışsa ( sprey ve ya jöle ile sabitleme ya da limon kürü uygulaması) öğlen güneşine maruz kalmamakta yarar vardır.

 

Kalitesiz Saç Ürünleri:

Saç kremi, şampuan, saç maskesi gibi kalitesinden emin olunamayan ve şeffaf olmayan ürünlerin kullanılması da saç dökülmesine sebep olabilmektedir.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Nasıl Beslenmeli?

saç dökülmesine ne iyi gelir

Saç kökleri için A, B,C ve E vitaminleri oldukça gerekli vitaminlerdir. Beta karoten de bir provitamindir ve A vitaminine dönüştürülmek üzere karaciğerde depo edilmektedir. Ayrıca demir ve çinko maddeleri de deri ve saç kökleri için büyük önem arz etmektedir. Çinko en çok balıklarda bulunmaktadır. Ayrıca balık seratonin hormonunu da aktive edeceğinden stres faktörünü de en az seviyeye indirecektir. Yeşil yapraklı bitkiler de “demir” elementi açısından oldukça zengindir. Dip balıkları demir yüklü balıklardır. Aşırıya kaçmamak kaydı ile tüketilmesinde yarar vardır. C vitamini cilt sağlığının vazgeçilmez unsuru olduğundan biber, portakal, mandalina gibi C vitamini yüksek ürünler tüketilmelidir. Böylelikle saç derisi onarılacaktır.

Antioksidan çaylar, vücudun yenilenme mekanizmasını devreye sokan aloe vera bitkili ürünler saç derisinde oluşan ve saçın dökülmesine zemin hazırlayan komplikasyonları giderecek ve bu sürece destek sağlayacaktır.

 

Saç Dökülmesine İyi Gelebilecek Kürler

saç dökülmesine ne iyi gelir

  • Zeytinyağı
  • Tatlı badem yağı
  • Biberiye-nane-kekik yağları
  • Kakao yağı
  • Çörekotu yağları ile hazırlanacak kürler saç derisine uygulanabilmektedir. Biberiye, nane ve kekik yağlarının güçlü etkisinin inceltilmesi açısından zeytinyağı ya da tatlı badem yağı ile birlikte kullanılması gerekmektedir. Zeytinyağı ve badem yağı ile yapılacak olan diğer yağların karışımları haftada bir kez saç derisine uygulanarak yaklaşık bir saat beklendikten sonra durulanmalıdır. Saça ekstradan yumuşaklık ve parlaklık kazandırmak istenirse, karışıma iki kaşık bal karıştırmak fayda sağlayacaktır. Alerjik bünyeye sahip kişiler bu ürünleri kullanma konusunda dikkatli olmalıdırlar.
3

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın