sağlıklı besinler

Sağlıklı Beslenme Nedir?

Zaman ilerledikçe beslenme kaynaklı sağlık sorunları arttıkça “sağlıklı beslenme” konusu, diyet konularından daha fazla ön plana çıkmaya başlayan bir konu haline gelmiştir. Teknolojinin sınırları genişledikçe ve okuryazar sayısı da arttıkça insanlar kendi vücut sistemlerinin anatomilerini, fizyolojilerini, çalışma mekanizmalarını yavaş yavaş çözmeye başlamaktadır. Bu da alınan kiloların da müzmin hastalıkların da beslenme kaynaklı olduğunu ortaya dökmekte, insanları sağlıklı beslenmeye yönlendirmektedir.

 

Sağlıklı Beslenme Nedir?

Sağlıklı beslenme; vitamin, mineral ve protein çeşitlerince zengin gıdaların her öğünde belirli ölçülerle tüketilmesi, hücrelerin doğallığına uymayan gıdalardan da uzak durulması olarak tanımlanabilmektedir.

Sağlıklı beslenme; hücrelere hitap eden bir beslenmedir. Hücrelerin kabul görmeyeceği hibrit sebze ve meyveler, hormonlu güneş görmemiş tavuklar, diyet peynir, diyet yoğurt, form bisküvi, katkı maddeli pek çok ambalajlı ürün, trans yağ, “aspartam” gibi kalitesiz tatlandırıcı içerikli gıdalar gibi besin değeri düşük olan ya da hiç besin değeri olmayan yiyecekler sağlıklı beslenme düzeninde kabul görmemektedir. Sadece gıdalarda değil yaşam tarzında da değişimler yapmak, olumsuz alışkanlıkları olumluya çevirmek de bu yolda çok önemlidir. Bu makalemizde sağlıklı beslenmenin gereklerinden maddeler halinde bahsedilecektir.

 

Önemli Besin Gruplarının Tüketimi:

sağlıklı beslenme nedir

Karbonhidrat: Mutlaka tüketilmesi gereken bir besin grubudur. Her ne kadar diyet programları karbonhidratı kesinlikle yasaklasa da, karbonhidratı yasak besinler arasında görmek vücut sağlığı için pek de yarar sağlamayacaktır. Günlük enerji ihtiyacını sağladığı gibi, vücudun stres seviyesini dengeleyerek karaciğer bölgesindeki yağlanmanın önüne geçmektedir. Elbette ki hangi karbonhidrat çeşidinin tüketileceği de önemlidir. Pastane işi kek, poğaça, börek gibi karbonhidratlar yerine tam tahıllı ve kepekli ürünler tercih edilmelidir.

Yağlar: Zeytinyağı, kuyrukyağı, kanola yağı ve tereyağı tercih edilmesi gereken yağ grupları içerisindedir. Ancak bu yağların doğal olduğundan emin olunmalıdır. Margarin, trans yağ gibi ürünler damarları yağlandırmakta, ileriki yaşlarda demansa (bunamaya) sebep olmakta, hatta depresyon, anksiyete gibi psikolojik bunalımlara zemin oluşturmaktadır.

Protein: Protein mutlaka alınması gereken, tüm vücut sistemimizin yapısının korunmasını sağlayan önemli bir besin grubudur. Günlük olarak mutlaka tüketilmelidir. Yumurta, siyah ve beyaz et, kuru baklagiller, süt, yoğurt gibi besinler farklı protein çeşitleri ihtiva etmektedir. Belirli ölçülerde olmak kaydı ile imkân varsa hepsinden tüketilmelidir.

     Mineraller: Vücudun dinamosudur. Hücrelerin korunmasında, hücre görevlerinin yönlendirilmesinde, aktivitelerinin sağlanmasında önemli rol oynamaktadır. Dolaşım sistemine ve vücut içi sıvı dengesine büyük katkı sağlamaktadır. Kalsiyum, iyot, çinko, bakır gibi mineraller vücutta işlem gören minerallerden bazılarıdır.

Vitaminler: Yaşamsal fonksiyonlar üzerinde etki eden diğer bir grup da vitaminlerdir. Kemik yapısının korunmasında, sinir sisteminin ve bağışıklık sisteminin canlandırılmasında vitamin önemli besin grupları arasında yerini almaktadır. Hemen her besin farklı çeşit ya da oranlarda vitaminler ihtiva etmektedir. A, C, D, E, K, B kompleks vitaminleri bunlardan bazılarıdır.

 

Su Tüketimi

sağlıklı beslenme nedir

Sağlıklı beslenme denilince akla gelen diğer bir konu ise su tüketimidir. Hayati önemi büyüktür. Vücudun tüm fonksiyonlarının akışı su ile sağlanmaktadır. Kişiye göre bu oran değişmek ile birlikte günlük ortalama 2-2,5 litre tüketilmesi uygun görülmüştür. Ancak belirli ölçüyü aşmamalıdır. Gereğinden fazla su tüketimi sinirsel bağlantı kopukluğuna ya da böbreklerin çok fazla yorulmasına neden olmaktadır.

sağlıklı beslenme nedir

 

Sağlıklı beslenme; düzenli bir uyku, egzersiz ve yürüyüş ile desteklenmeli; alkol, kafein ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan vazgeçilmelidir.

3

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın