kilo vermek

Sağlıklı Zayıflama Nasıl Olur?

Sağlıklı zayıflama; pek çok kişinin istediği ama pek az kişinin başarabildiği bir süreçtir. Her zaman formda olmak ve fazla olan kiloları vermek hemen herkesin istediği bir şeydir; ancak zayıflama yolunda yapılan bazı yanlış davranışlar, bu sürecin sağlığımıza olumsuz yönde etki etmesine sebep olmaktadır. Fazla kiloları vermek adına iyi niyetle çıkılan bu yol, bizi hiç istemediğimiz sonuçlarla karşı karşıya bırakmaktadır.

sağlıklı zayıflama nasıl olur

Sağlıklı zayıflama en çok psikolojinin dostudur, çünkü sağlıklı zayıflamada açlık ve mutsuzluk bulunmamaktadır. Şok diyetlerin hızlı kilo verdirme ve fazlasıyla geri aldırma paradoksunun içine girmek yerine kişiler yavaş, mutlu, sağlıklı ve kalıcı kilo verme yöntemini tercih etmelidirler. Sağlıklı zayıflamanın öneminden bahsettikten sonra “sağlıklı zayıflama nasıl olur” bunu bu yazımızda başlıklar halinde açıklamaya çalışacağız.

 

Sabırlı Davranmak:

sağlıklı zayıflama nasıl olur

Sağlıklı zayıflama sürecinde kişileri gerginliğe sürükleyen en önemli ve belki de tek konu, tartıdaki sayıların bir türlü geriye sayım yapamamasıdır. Beslenme düzeni ve tüketilen besinler değiştiği zaman vücut kendisini toparlama ve iyileşme sürecine girmektedir. Vücudumuzda incelmeleri ve hafifliği hissetsek bile çok uzun bir süre tartıda her hangi bir değişiklik gözleyemeyiz. Bu durum kişileri korkutmamalı ve yanlış yolda olduklarını düşündürmemelidir. Kişiler sağlıklı beslenme düzenine devam ettikleri sürece bir süre sonra tartıdaki düşüşleri görecektir ve giden bu kiloların kolay kolay alınmayacağını bilmek ise kişileri daha da motive edecektir.

 

Önemli Besinlerin Mutlaka Alınması

sağlıklı zayıflama nasıl olur

Şok diyet programları, hem düşük kalorili hem de besin değeri düşürülmüş yiyecekleri kişilere önermektedir. Bu durum; hücrelerin boşalmasına, gitgide kırmızı alarm vermesine ve kişilerin diyet bitişinde bilinçsizce yiyeceklere saldırmasına ve verdiği kilodan daha fazlasını almasına neden olmaktadır. Kişiler bu vaziyette hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlığını yitirmekte ve bir döngünün içine girmektedir. Bu tip durumların yaşanması sağlıklı bir beslenme düzeninde olmadığımızın en büyük belirtisidir. Sağlıklı beslenme düzeninde kişiler hücrelerin ihtiyacı olan her türlü vitamin ve mineralin ( A,C,E,D,K,B kompleks vitaminleri, omega 3 yağ asitleri, folik asit, kalsiyum vs…) alınmasından dolayı vücut açlık alarmı vermeyecektir. Bu yüzden yiyecekleri tüketirken nasıl bir besin tükettiğimizi düşünme ve en sağlıklı olanı seçme konusunda zamanımız olacaktır. Sağlıklı zayıflamada besinlerdeki öncelikli şart ne kadar sağlıklı olduğudur. Kalori hesabı sonradan yapılmaktadır. Eğer besin sağlıklı ise ve kalorisi yüksek ise, aşırı olmamak kaydı ile tüketilmelidir. İçindeki aynı vitamin daha düşük kalorili başka bir üründe olsa bile vazgeçmemelidir. Çünkü her besinin aminoasit çeşidi farklıdır ve hücrelerimizin hepsine ihtiyacı vardır. Sadece kontrolü sağlamak, ne kadar yiyeceğini ve gün içinde ne kadar yakacağını bilmek ve ona göre hareket etmek yeterli olacaktır.

 

Aşırı Kafeinli, Alkollü ve Tuzlu Tüketimlerden Uzak Kalmak:

 

Hepimiz sporcuların kafein, alkol ve tuzdan uzak durduğunu fark etmiş olmalıyız. Kafein ve tuz kemiklerden kalsiyum çekilip idrar ile atılmasını hızlandırıcı etkiye sahiptir ve sporcuların ise sağlam bir kemik yapısına ihtiyacı vardır. Alkol ise karaciğer bölgesinde yağlanmaya sebep olmakta ve diyet sürecine taş koymaktadır. Buradan yola çıkarak bu ürünlerden olabildiğince uzak durmak her zaman bizim yararımıza olacak, ve sağlıklı zayıflamaya büyük oranda katkı sunacaktır.

 

Su Tüketimini Arttırmak:

sağlıklı zayıflama nasıl olur

Vücudumuzun su oranı bebeklikten yaşlılığa doğru değişmekle birlikte ortalama 2/3 civarındadır. Tüm hayatsal fonksiyonlarımız su ile sağlanmaktadır. Hayati bir sıvıdır. Metabolizma, tansiyon, sindirim gibi şikâyetlere çokça maruz kalan kişilerin hayatlarına bakıldığında su tüketimini çok ihmal ettiği görülmektedir. Bu yüzden sağlıklı zayıflama konusunda “su” vazgeçilmezdir. Vitamin ve mineraller bir arabaysa su ise arabayı çalıştıran benzin görevi görmektedir. Ayaklarımızı yerden kesmeyen bir araba, yer kaplayan bir metal yığınından başka bir şey olmaz. Bundan dolayı su tüketimi ihmal edilmemelidir.

Bol Hareket:

sağlıklı zayıflama nasıl olur

Ağır olmamak kaydı ile bol bol hareket etmek, hareket imkânını arttıran bir düzen oluşturmak ( bir durak önceden inmek ya da iş yerine yürüyerek gitmek gibi…) sağlıklı beslenmenin yanında yağlara savaş açacak ikinci önemli silahımızdır. Hareketsiz bir yaşam hem kemik ve kas dokusuna, hem psikolojimize, hem de sağlıklı zayıflamadaki çabalarımıza olumsuz etki edecektir. Sağlıklı zayıflama sürecinde bol hareket ve yürüyüş olmazsa olmazlarımızdandır.

4

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın