Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  Şeker hastalığı belirtileri nelerdir?

Şeker hastalığı; pankreasın insülin üretme mekanizmasının bozulması sonucu glukozun hücreler tarafından kullanılamaması durumudur. İnsülinin yeterince üretilememesi veya hücreler tarafından insülinin gerektiği gibi kullanılamaması zamanla doku ve organlarda büyük hasarlar meydana getirmektedir.

 

İnsülinin Vücut Sistemindeki İşlevi Nedir?

şeker hastalığı belirtileri nelerdir

Vücudun tüm fonksiyonlarının devam etmesinde “glukoz” ismindeki basit şekerin işlevi çok büyüktür. Hücreler görevlerini yerine getirebilmek için “glukozu” enerji kaynağı olarak kullanır. Vücudun sinir, boşaltım, dolaşım gibi tüm sistemlerinin işlevleri için “glukoz” vücuttaki benzin görevini görmektedir. Hücreler glukoza ihtiyaç duyduğu anda midenin hemen arkasında bulunan pankreasa sinyal gider ve pankreas insülin salınımını gerçekleştirir. İnsülin ise hücrenin glukoza geçirgenliğini sağlayan bir hormondur. İnsülinin işlevi bozulduğu zaman hücreler glukozu kabul etmez ve glukozkanda serbest halde gezer. Bu da kan şekeri düzeyinin yükselmesine sebep olur. Bu duruma “hiperglisemi” denilmektedir.

şeker hastalığı belirtileri nelerdir

Vücuda yeterli karbonhidrat alınmadığı takdirde kanda glukoz seviyesi düşecektir. Bu halde hücreler vücut fonksiyonlarını yerine getirebilmek için glukoza ihtiyaç duyduğunda pankreasa sinyal gider ve insülin salınımından sonra kandaki çoğu glukoz hücrelere absorbe edilir. Bu durumda kandaki şeker seviyesi normalin altına iner. Bu durumda aşırı açlık, halsizlik, titreme baş gösterir ve kişiler bu durumdan kurtulabilmek için kendisine fazlası ile glukoz sağlayacak oldukça kalorili karbonhidratlara yönelirler. Normal insanlarda şeker seviyesi uzun süreli açlık durumunda bile 60 mg/dL ölçüsünün altına inmez, vücut bu oranı korur. Ancak pankreasın çalışma mekanizması bozulduğunda bu seviye en ufak bir açlık durumunda bile 50 mg/dL ölçüsünün altına düşebilmektedir. Buna “hipoglisemi” denilmektedir. Hiperglisemiden çok daha tehlikelidir ve dikkat edilmediği takdirde ölümcül olabilir.

Ölümcül seviyelere gelen şeker hastalığını önceden kontrol altına alabilmek çok önemlidir. Bundan dolayı bazı belirtiler iyi gözlemlenmeli ve şüpheli bir durum gözlendiği takdirde doktora başvurulmalıdır. Şeker hastalığının farklı tiplerine göre belirtileri vardır.

 

1)Tip 1 Diyabet:

şeker hastalığı belirtileri nelerdir

Tehlikeli bir diyabettir. Genellikle çocuk ve genç yaşlarda görülür. İnsülin iğnesine ihtiyaç vardır çünkü pankreas insülin hormonunu hiç üretemez ya da yetersiz üretir. Bu da hücrelerin glukoz alımını durdurur ya da azaltır. Tip 1 diyabetin belirtileri şunlardır:

 • Sebepsiz kilo verme ( Hücreler insülin salgılanamadığından glukozu absorbe edemez. Enerjisiz kalan hücre enerji ihtiyacını yağları parçalayarak giderir. Bu da son hızla kilo kaybettirir.)
 • Ağızda kuruluk, susama hissi ve çok sık idrara çıkma ( Hücrelerin absorbe edemediği glukoz isimli basit şekerler kanda fazlalaşır. Kandaki bu fazla şeker idrar yolu ile dışarıya atılır. Ancak şeker dışarıya atılırken vücuttan su da çekmektedir. Bundan dolayı kişinin sık sık idrarı gelir. Vücudun bu kadar su kaybetmesi ise ağızda kuruluk ve susama hissi yapar.)
 • Sık acıkma (Yeterli glukoz alamayan hücreler enerjisiz kalır ve vücut açlık sinyali verir. )
 • Ellerde ve ayaklarda uyuşma, hissizlik karıncalanma ( Hücreler glukoz olmadan işlevlerini aktif şekilde yürütemez. Bu da vücut fonksiyonlarının aksamasına ve sinir sisteminin yavaş yavaş çökmesine sebep olur.)
 • Yorgunluk, bitkinlik
 • Görüntüde bulanıklaşma (Vücutta oluşan bu olumsuz durumlar beynin görüntüleme bölgesinde de aksaklıklar yaşatır. )

Tip 1 diyabet hastası kişilerin gelişimi aksayacağından yaşıtlarından daha ufak görünme durumları vardır. Bu hastalar her zaman dikkatli olmalı, insülin iğnesini yanından eksik etmemeli ve beslenmeye dikkat edilmelidir.

 

2)Tip 2 Diyabet:

şeker hastalığı belirtileri nelerdir

Şeker hastalarının %90’lık kısmını Tip2 diyabet oluşturmaktadır. Burada pankreas insülin üretebilmektedir, ancak bu kez hücreler insüline direnç göstererek glukoz alımını durdurur ya da azaltır.  Hücrelerin insüline devamlı direnç göstermesi vücudun insülini daha az salgılamasına sebep olur. Bu da kandaki glukoz miktarını arttırır. Tip 2 diyabet yaşlılar ve obezlerden oluşmaktadır. Belirtileri şunlardır:

 

 • Aşırı su içme isteği
 • Ağız kuruluğu
 • Sık sık acıkma
 • İdrara çok sık çıkma
 • Ciltte açılan yaraların geç iyileşmesi.
14

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın