hamilelik zamanı

Sezaryen Doğum Nedir?

SEZARYEN DOĞUM

Sezaryen doğum, normal koşullarda, yani, vajinal doğum yapamayacak durumda olan kadınlar için uygulanan bir yöntemdir. Doğum sürecinde veya doğum geciktiğinde hamile kadının karnının alt tarafında kalan döl yatağınin ön zarı açılır ve sezaryen doğum operasyonu uygulanır. Sezaryen doğum, dünya tarihinde bilinen en eski ameliyatlardan biridir. Kökü Romalılara uzanan bu yöntem, kesilmiş anlamına gelen “Ceasum“ kelimesinden türetilen “Caesar“ isiminin bu şekilde doğan çocuklara verilmesiyle sezaryen doğum olarak adlandırılmıştır. İlk modern sezaryen:  1881 yılında Alman jinekolog Ferdinand A.Kehrer tarafından gerçekleştirilmiştir.

hamilelik zamanı

Sezaryen Hangi Durumlarda Uygulanır?

 

Öncelikle şu unutulmamalıdır: Bebek anne karnından çıkana kadarki dönemde normal doğumdan çeşitli nedenlerden dolayı vazgeçilebilir ve sezaryen doğum kararı verilebilir. Sezaryen doğum kararı alınmasına neden olacak durumlardan bazıları şunlardır:

sezeryan nasıl uygulanır

 

Bebeğin ters ya da yan durması

İri bebek

Herpes Simpleks Enfeksiyonu: HSV enfeksiyonu olarak bilinir. Bulaşıcılığının devam ettiği dönemde anneden bebeğe virüs bulaşma riski vardır.

Placenta Previa: Rahim ağzının tümüyle ya da kısmen plasenta tarafından kapatılmasıdır. 36. gebelik haftası sonrasında yapılan ultrason incelemesinden sonra tanı konur ve karar verilir.

Pelvis Darlığı: Gebenin çocukluk cağında geçirdiği pelvis kemik yapısını bozan hastalıklarda rastlanır.

Doğum kanalını tıkayan myomlar ya da kanalda yer alan diğer kitleler.

Bebekte gözlenen çeşitli anormallikler.

Bebeğin doğum kanalından geçişini engelleyecek omfalosel ve hidrosefali gibi fiziksel kusurlar.

 Kordon sarkması (Acil sezaryen doğum gerçekleştirilir.)

Son yıllarda sezaryen doğum oranı hızlı bir şekilde artmıştır. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamada her kadının bu yöntemden istediği gibi faydalanabilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Sezaryen doğumun yaygınlasması ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte gebenin doğum öncesi bilgi edinmesi ve bu duruma bağlı stresten kaynaklanan psikolojik bir rahatsızlık duyması tartışma konusu olmuştur.

sezeryan doğum bebek ikiz

Ayrıca sezaryen doğum normal doğumdan daha pahalı olduğundan bazı kesimler doktorların bu yüzden daha erken sezaryenle doğumu anne adaylarına önerdiğini düşünmektedir. Bu konu üzerinde ücret faktörününde göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

4

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın