sivilce nasıl tedavi edilir

Sivilce Nasıl Geçer?

“Sivilce nasıl geçer?” konulu makalemizde sivilcenin tanımından, vücudumuzda ne şekilde aktif olduğundan, tedavi yöntemlerinden ve bitkisel çözüm yollarından bahsedilecektir.

 

Sivilce Nedir?

sivilce nasıl geçer

Özellikle ergenlik çağında çokça karşılaşılan; “Akne vulgaris” bilimsel ismi ile ifade edilen sivilceler, ciltte yağın fazla üretimi sonucunda oluşmaktadır. Fazla yağ sonucu deri dokusuna çokça “sebum” maddesi salınır. Normalde ciltte koruyucu bir etki yapan bu maddenin aşırı salınımı cildin tıkanmasına, bakteriyel enfeksiyonlarla birlikte iltihaplanmaların baş göstermesine zemin oluşturmaktadır. Bu olumsuz durumlar ciltte irinli kabartıların yani sivilcelerin çıkmasına sebep olmaktadır.

 

Sivilce Neden Ergenlikte Daha Çok Görülmektedir?

Ergenlik çağında gelişim sürecinden dolayı hormonlar fazlası ile aktif çalışmaktadır. Bu durum vücutta daha fazla cilt yağı salgılanmasına sebep olmaktadır.

 

Sivilce Oluşumu Nedenleri

sivilce nasıl geçer

 • Hormon aktivitesinin artması
 • Cildimizde normal olarak bulunan Propionibacterium acnes bakterisi yağ asitleri ile beslenmektedir. Ciltte yağ oluşumu arttığında bu bakteriler ciltte aktif hale gelerek cilt gözeneklerinin duvarlarını parçalayan aşındırıcı enzimler üretmeye başlar. Bu da akne oluşumunda en önemli etkendir.
 • Sivilcelerde de genetik yatkınlık söz konusudur. Vücudun hormon üretme mekanizması ve cilt tipi anne ve babadan alınan genetik şifrelerle belirlenmiştir. Bu da sivilce oluşumuna yatkınlık derecesine etki etmektedir.
 • Herhangi bir kişinin sivilcesine dokunmak da cildin enfekte olmasına sebep olmaktadır.
 • Terleme durumu ciltte belli bir öbekteki bakterilerin süzülerek vücudun başka kısımlarına taşınmasına neden olarak sivilceyi arttırabilmektedir.
 • Fondöten gibi cilt gözeneklerini tıkayıcı makyaj ürünlerini çokça kullanmak bakterileri ciltte hapsedebileceği gibi aynı zamanda cildin normal pH dengesini bozabileceğinden cildin normal florasında zararsız halde bulunan bakterileri aktif hale getirerek sivilce oluşumuna neden olabilmektedir.
 • Hormon seviyelerini değiştiren durumlar da sivilce sebebidir. (Adet döngüsü, stres vb.)

 

Sivilce Nasıl Geçer?

sivilce nasıl geçer

 • Sivilce problemi yaşayan kişiler öncelikle kişisel temizliklerine ve beslenmelerine çok dikkat etmelidir.
 • Cildin pH’ına uygun temizleyici ürünlerle sabah ve akşam olmak üzere iki kez yüz bölgesi temizlenmelidir.
 • Su bazlı yüz kremi uygulaması hem yüzün nemini koruyacak hem de sivilcelerin artış göstermesini engelleyecektir.
 • Aşırı acı, baharatlı ve yağlı gıdalardan uzak durulması gerekmektedir.
 • Stres seviyesini düşürücü nefes egzersizleri bu süreçte yarar sağlayacaktır.
 • Sivilce patlatmak çok hafife alınan ama çok da tehlikeli olan bir eylemdir. Sivilceleri geçirmemekle birlikte; patlatılan kısımda çukurluklara, lekelere neden olmakta ve sivilcenin yüzün diğer bölgelerine yayılmasına zemin hazırlamaktadır. Sivilce tedavisinde sivilcelere dokunulması hiç istenilen bir şey değildir.
 • Yüze pamuk yardımı ile limon suyu veya bitki çayı uygulaması yapılabilmektedir. Limon asidik özelliği ile enfeksiyonlara yerinde müdahale etmektedir. Sivilcenin üzerine uygulanmış pamuk sürekli değiştirilmelidir. Böylelikle enfeksiyonların yayılımı en aza indirilmiş olacaktır. Uygulama sonrası su bazlı nemlendirici krem yüze yedirilmelidir. Böylelikle limonun tahriş edici etkisi giderilmiş olur.
 • Herhangi bir uygulamadan önce kişiler bir Dermatoloji Uzmanına başvurarak tedavinin doğru şekilde belirlenmesini sağlamalıdır. Doktor kişinin cilt tipine, sivilcenin ciltteki yayılımına, sivilceyi oluşturan etken bakterinin türüne, kişinin yaşına göre ilaç tedavisi uygulamaktadır. Kişiler sivilce tedavisinin uzun bir süreç olduğunu kabullenmeli ve sabırlı olmalıdır.
 • Tedavi süresince A, E ve C vitaminlerini bolca barındıran gıdalar tüketmek ciltte sivilcenin etkisi ile oluşmuş tahribatın onarılmasında yardımcı olacaktır.
13

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın