Sosyal Fobi Nedir? Nasıl Yenilir?

Sosyal Fobi Nedir? Nasıl Yenilir?

“Sosyal anksiyete bozukluğu” şeklinde de ifade edilebilen sosyal fobi; birden fazla kişinin bulunduğu ortamlarda tedirgin hissetmek, endişe duymak ve sosyal ortamlardan kaçınma eğiliminde olmak olarak tanımlanabilmektedir. Hayatin kalitesine fazlasıyla olumsuz etkide bulunan sosyal fobi aşılması gereken bir durumdur. Özellikle internet çağına girildikten sonra sosyal çevreden olabildiğine uzaklaşan insanlar sosyal fobinin batağına yaygın bir şekilde düşmektedirler.

sosyal fobi nedir

Kişi hayatı boyunca diğer insanlara ihtiyaç duyacaktır ve onlarla iletişim kurmak zorunda kalacaktır. Bu kaçınılmaz gerçek sosyal fobiye sahip kişileri büyük bir endişeye itmekte, kişiler yalnız olabileceği bir hayat çeşidini kurgulamaya ve onu yaşamaya çaba göstermekte; yakınlarına da bu durumu kabullendirmeye çabalamaktadır.

Sosyal fobiye sahip kişilerde toplum tarafından eleştirilme endişesi yoğunluklu olarak yaşanmaktadır. Başkalarını çok fazla önemsemektedirler. Durum ilerlediğinde sosyal fobi beraberinde takıntı hastalığını da getirebilmektedir. Sosyal ortama alışık olmayan sosyal fobi sahibi kişiler alışık olmadıkları bu ortama girdiklerinde ister istemez titreme, kızarma, kekeleme gibi durumla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu durumun diğerleri tarafından komik karşılanacağını dalga geçileceğini düşünmeleri mevcut olumsuz fonksiyonların artışına neden olmaktadır. Bununla yüzleşmek sosyal fobiye sahip kişilere fazlası ile zor gelmekte ve ortamdan bir şekilde uzaklaşmaktadır. Bu fobisi yüzünden hayatı boyunca iş bulamayan, okulunu devam ettiremeyen pek çok sosyal fobi mağduru kişi vardır. Utangaçlığın en son derecesi sosyal fobi olarak kayıtlara geçmektedir. Hayatı kısıtlar ve kalitesini düşürür.  Çoğu sosyal fobi mağdurları uzmana danışmamakta, kendilerince yalnız bir hayat tarzı oluşturarak bu durum ile yaşamaya devam etmektedir. Bu durumu hem kendisine hem de çevresine kabullendirici tutarlı bahanelere sığınmaktadır.

 

Sosyal Fobi Belirtileri Nelerdir?

sosyal fobi nedir

  • Sosyal bir ortama girildiğinde el ayak dolaşması, kızarma, nefes alışında hızlanma, titreme, istemsiz kasılmalar gibi anksiyete ve panik durumları yaşama
  • Sosyal etkinlikleri erteleme ya da hiç kabul etmeme
  • Gaz sıkışması, mide bulantısı ya da baş dönmesi gibi durumları sıkça yaşama ( bunların sosyal ortamda da yaşayacağından korkan kişiler bu korkuları ile sosyal fobilerini daha da beslemektedirler.)
  • İlerde bulacakları iş de muhtemelen evde yalnız başına yapılabilecek işler olacaktır. (böyle bir imkân da çok nadir bulunduğundan kişiler eninde sonunda sosyal ortamla yüzleşmek ve bu durumu aşmak zorunda kalacaklardır.)

 

Sosyal Fobiye Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

sosyal fobi nedir

  • Seratonin hormonu dengesizliği
  • Aşırı korumacı aile
  • Utanç verici ya da aşağılanma ile dolu bir özgeçmiş
  • Büyük bir utanca veya aşağılanmaya maruz kalmış her hangi bir kişinin düştüğü duruma şahit olmak ve o durumla özdeşleşmek

 

Sosyal Fobi Nasıl Tedavi Edilir?

sosyal fobi nedir

     Sosyal fobi çok yaygın bir fobi olması ile birlikte; üzerine düşüldüğünde fazla zaman almadan aşılabilen bir fobi çeşididir. Öncelikle her zamanki gibi kişiyi sosyal fobiye iten fizyolojik etkiler araştırılacaktır. Beyindeki nörotransmitterde her hangi bir bozukluk aksaklık görülmediği takdirde kişiler psikiyatriye ya da psikoloğa yönlendirilebilmektedir. Genelde ilaç tedavisine gerek duyulmamaktadır; ancak ağırlaşmış ve başka ağır psikolojik hastalıklarla birlikte seyrediyorsa, doktorunun uygun gördüğü şekilde ilaç tedavisi ile beraber bilişsel-davranış terapisi uygulanmaya devam edilebilmektedir. Bu terapi ile kişilerin sosyal fobiyi yaşamasındaki nedenler su yüzüne çıkartılarak, bilinç altında yeni ve olumlu yorumlama mekanizmaları yerleştirilmektedir.Bu yazımızda sosyal fobi nasıl yenilir sorusunun cevabını vermeye çalıştık.Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur.

3

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın