Vajinal Mantar Nedir?

Vajinal Mantar Nedir?

Vajinal mantar çoğu yetişkin kadının hayatında mutlaka bir defa tecrübe ettiği bir rahatsızlıktır. Genelde antibiyotik kullanımı, hamilelik ve obezite gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan bu hastalık, kadınlar için oldukça rahatsızlık verici bir süreçtir. yeastUygulanan tedavilere kolay cevap veren bir rahatsızlık olan vajinal mantar enfeksiyonuna yol açan mikroorganizmalardan yaygın olanı ‘Candida Albikans’ adlı bir maya hücresidir. Tedavi edilmediği takdirde kronikleşebilen vajinal mantar enfeksiyonu, psikolojik ve cinsel sıkıntılara yol açabilmektedir.

 

Vajinal Mantar Enfeksiyonunun Nedenleri Nelerdir?

 

Hamilelik: Vajinal mantar enfeksiyonunun en sık rastlandığı kitledir. Özellikle hamileliğin son aylarında vücudun bağışıklık sistemi zayıfladığından ötürü, vücutta Kandida mikroorganizmasının çoğalması kolaylaşır. Bu da vajinal mantar enfeksiyonunun gelişmesine neden olur.

 

Obezite: Kilolu kadınlarda vajinal bölgede terlemeler daha fazla olur. Bu bölgede yine sıcaklık normalin üstünde olduğundan vajinal mantar enfeksiyonu riski çok daha yüksektir.

 

Şeker Hastalığı: Şeker hastalarında kandaki şeker seviyesi düzensiz seyrettiğinden vajinal salgılarda şeker düzeyi yine düzensizdir. Salgılarda şekerin arttığı dönemlerde vajinal mantar oluşma olasılığı ortaya çıkar.

Antibiyotikler: Özellikle geniş spektrumlu antibiyotikler vücudun pH dengesini bozduğundan mantar mikroorganizmaları için uygun bir ortam hazırlar.

 

Allerjenler: Yüksek oranda alkol içeren parfümler, kalitesiz ve renkli iç çamaşırları, esanslı ve renkli tuvalet kağıtları, günlük pedler ve vajinal yıkamaya uygun olmayan duş jelleri ve sabunlar alerjik bünyelerde vajinada iritasyona sebep olur. Bu da yine alerjik bölgede vajinal mantar enfeksiyonu oluşmasına neden olabilir.

 

Hormon İlaçları: Özellikle östrojen ve progesteron içerikli hormon ilaçlarını kullanan kadınlarda vajinada Kandida mikroorganizmaları çoğalabilir. Bunun sonucunda vajinal mantar enfeksiyonu gelişebilir.

 

Vajinal Mantar Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

 

Vajinal mantar enfeksiyonlarında ilk belirti çok ciddi derecede kaşıntı, kızarıklık ve vajinada iritasyondur. Kaşıntılar genelde akşam ve gece saatlerinde çok şiddetlenir. Kaşıntıyla beraber vajinada yanma ve acı hissedilir. Vajinada akıntı her zaman olmasa da görülebilir. Akıntının rengi beyaz ve görünümü tane tane olabilir. Akıntı kokulu değildir. Eğer bu akıntıyla beraber farklı bir görünüm ve koku var ise başka bir enfeksiyonun daha ortaya çıktığı düşünülebilir. Vajinanın dış kısmında kaşıntıya bağlı ciddi bir kızarıklık hatta ufak soyulmalar ve kanamalar görülebilir. Vajina şişebilir. Bazı kadınlarda cinsel ilişki esnasında ağrı duyulabilir.

 

Vajinal Mantar Enfeksiyonunun Teşhisi

 

Vajinal Mantar enfeksiyonunda teşhis zor değildir. Genellikle belirtiler aynı olduğu için vajinal muayene ve gerekirse vajinal kültür alındıktan sonra teşhis koyulur.

 

Vajinal Mantar Enfeksiyonunun Tedavisi

 

Akut vajinal mantar enfeksiyonlarında tedavi kolay ilerler ve hastanın şikayetleri genelde giderilir. Ancak arka arkaya dört veya daha fazla tekrarlayan enfeksiyonlarda bir kronikleşme olabileceği düşünülebilir. Kronik vajinal mantar enfeksiyonlarında mantara sebep olan mikroorganizmaların vajinadaki sağlam kalmış dokuların içlerine yerleşmesi ve bu yüzden vücudun yapılan tedavilere cevap vermediği bilinmektedir. Bu tür kronik mantar enfeksiyonlarında daha derin bir tedavi yapılması ve bu sayede mantar mikroorganizmalarının yerleştiği dokulara müdahale edilmesi gerektiğinden doktorlar hastalarına fitil veya krem önerebilirler.

 

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

–          Vajinal mantar enfeksiyonu tedavisi sırasında naylon iç çamaşırları yerine pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir.Closeup of hands holding sudsy bar of soap.

 

–          Giyilen çamaşırlar kaynatılarak yıkanmalı ve mutlaka ütülenmelidir.

 

–          Vajina vücudun pH dengesine uygun vajinal sabunlarla yıkanmalıdır.

 

–          Günlük pedler ısıyı ve mikrobu artıracağından kullanılması önerilmez.

 

–          Tedavi esnasında dar giysiler giyilmemelidir.

 

–          Vajinal mantar enfeksiyonu bulaşıcı bir hastalık olduğundan, kronik bir vakada eşlerin de doktor kontrolünden geçmeleri önerilir.

 

15

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın