Vajinal Mantar Tedavisinde Bitkisel Çözüm

Vajinal Mantar Tedavisinde Bitkisel Çözüm

Vajinal mantar; dünya üzerindeki tüm kadınların %70’den fazlasının yaşadığı ve büyük sıkıntı duyduğu bir sorundur. Kesinlikle ihmale gelmemektedir ve uzmana başvurmakta yarar vardır. Günlük hayatı etkileyen ve geceleri artan şikâyetler; vajinal mantarın akla gelmesi için yeterli sebeplerdir.

 

Vajinada Hangi Mantar Türü Etkin Roldedir?

vajinal mantar tedavisinde bitkisel çözümler

Candida albicans türü mantar, kadınların en çok karşısında çıkan yaygın bir maya mantarı türüdür. Candida pek çok türe sahip olmasına rağmen en çok Candida albicans türü öne çıkmaktadır. Candida mantarı türleri; sağlıklı bireylerin sindirim sisteminde ciddi patojen bakterilerin üremelerini engelleme görevindelerdir. Ağızın ve genital organın normal florasının bir parçasıdır ve diğer bakterilerle dengededir. Candida mantarının tehlikeli etkisi; yararlı bakterilerle ve bağışıklık sistemi ile kontrol altında tutulmaktadır. Candida mantarının normal floradaki bu dengesinin çeşitli sebeplerle bozulması; diğer bakterileri aşar şekilde artış göstermesi dâhilinde bu mantar kişinin sağlığını ciddi anlamda tehlikeye düşürmektedir.

 

Candida Mantarını Arttıran Sebepler Nelerdir?

vajinal mantar tedavisinde bitkisel çözümler

 • Antibiyotik kullanımı sindirim sistemindeki yararlı bakterilerin de ölümüne sebep olmaktadır. Bu durum Candida mantarının sayısının yararlı bakterilerden fazla olmasına ve dokuyu istila etmesine davetiye çıkarır.
 • Bağışıklık sistemini zayıflatan etkiler ( beslenme bozukluğu, sigara, alkol, obezite, aşırı şeker tüketimi, stres, anksiyete, bol su tüketiminden kaçınmak gibi…)
 • Bağışıklık sisteminin tamamen çöküşe uğraması ( Örneğin: AIDS )
 • Kullanılan hijyen ürünleri ( normal floranın asitlik dengesini bozan ürünler)

 

Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir?

vajinal mantar tedavisinde bitkisel çözümler

 • Vajinada gece uyandıracak boyutta kaşıntı ve yanma
 • İdrar yaparken oluşan yanma hissi
 • İdrarın değdiği bölgelerde kızarıklık ve şişkinlik
 • Süt kesiği gibi görünen, kokulu ve kaşındıran vajinal akıntı ( Bu akıntıların kokusu, şekli, rengi kimi zaman farklılık gösterebilmektedir) .
 • Vajina duvarında oluşan mantar plakları ( plaklar dokudan alınan parçadan mikroskop ile gözlenebilmektedir.)

 

Vajinal Mantar Tedavisinde Bitkisel Çözümler

vajinal mantar tedavisinde bitkisel çözümler

Vajinal mantarın oluşmasındaki en önemli sebep bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi ve mantarların normal florada aktifleşmeye başlamasıdır. Bu durumda bağışıklık sistemini güçlendirecek ürünler kullanmak; yararlı bakterileri arttırmak için “prebiyotik” veya “probiyotiklerden” yararlanmak vajinal mantarlarla savaşta çok önemlidir. Ayrıca vücudun pH dengesini bozan gıda ürünlerinden ve mayadan da uzak durulması gerekmektedir.

 

Zencefil-Zerdeçal-Yoğurt Karışımlı Kürler:

 

Küçük bir kâse yoğurdun içerisine birer tatlı kaşığı zencefil ve zerdeçal eklenerek tüketilmelidir. Zencefil ve zerdeçal antioksidan özelliklerdedir ve enfeksiyon önleyicidir. Enfeksiyonlar vajinal mantarın oluşmasında en önemli sebeplerdendir. Enfeksiyonları geçirmek için kullanılan antibiyotikler yararlı bakterileri de öldürdüğünden; bir prebiyotik olan yoğurdun baharatlarla birlikte tüketimi, yararlı bakterilerin arttırılmasını aktive edecektir.

 

Ekinezya Çayı:

 

Hastalıkların tedavisinde destekleyici bir bitkisel ürün olan ekinezya, bu gün pek çok uzman tarafından tavsiye edilmektedir. Eski çağlarda ekinezya bitkisi vücut direncini arttırmak için kullanılmıştır. Ağrı, öksürük, soğuk algınlığı, yılan zehirlenmeleri gibi durumlarda kullanılmış olan ekinezya Modern Tıpta hâlâ araştırma konusudur ve bu araştırmalar Modern Tıbba ışık olacak niteliktedir.  Antiviraldir. Zararlı bakterilerin vücutta yayılımını önleme konusunda çok yardımcıdır.

 

Flavonoid İçerikli Bitkisel Ürünler:

 

Flavonoidler; bitkiler yoluyla temin edilebilecek bileşiklerdendir. Antioksidan ve hücre yenileyici özelliği vardır. Bu özellikleri ile bağışıklık sistemine önemli katkılar sağlamakta ve vücuda zarar veren zararlı mantar ve bakterilerin istilasının önüne geçmektedir. Yüksek flavonoid içerikli bazı bitkiler şunlardır:

 • Bitkisel Çaylar
 • Kakao
 • Elma Kabuğu
 • Kırmızı meyveler ve sebzeler
 • Zeytin
 • Soğan- sarımsak
 • Brokoli – lahana
6

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın