yağ yakan yemekler

Yağ Yakıcı Yiyecekler Nelerdir?

Vücudun yağ yakma mekanizması pek çok kişinin bildiğinden çok farklı çalışmaktadır. Vücudun yağ üretmesi çoğunlukla vücudun stres altında olduğunun işaretidir. Vücut stres altına girdiğinde stres hormonu da denilen “kortizol” salgılanır. Kortizol stres durumunda vücudun kas yolu ile enerji üretmesini sağlamaktadır. Ancak bir vücut devamlı olarak kas yolu ile enerji sağlayabilecek güce sahip değildir. Bu durum kişileri aşırı enerji verecek yiyecekleri tüketmeye itmektedir. Kişiler bu yiyecekleri tükettiğinde kendisini daha iyi hisseder ancak enerji fazlalığından dolayı özellikle karaciğere yakın göbek bölgesinde yağlanma oluşmaya başlar. Bu durum vücudun acil durumlardaki koruma mekanizmasıdır.

yağ yakan yemekler

Yağ yakıcı yiyecekler nelerdir?

Metabolizmayı hasara uğratan aşırı stres ve aşırı kalorili tüketimi, savaşılması gereken yığınlarca yağ dokusu ile bizi karşı karşıya bırakmaktadır. Bu yüzden yağları yakan ya da yağ birikimini engelleyen yöntemlere, yiyecek-içeceklere daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Aşırı stres durumlarında aşırı kalorili yiyeceklere yönelimi en aza indirmeye yardımcı olacak stres düşürücü ve metabolizma hızlandırıcı gıdalar tüketmek, bu stresli durumları zararsız bir şekilde atlatma konusunda bize çok yardımcı olacaktır.

Fesleğen:

fesleğen

yağ yakıcı yiyecekler nelerdir

Eter yağ içeriği vücudun rahatlamasına, dolayısı ile stres seviyesinin düşmesine zemin hazırlamaktadır. Ayrıca metabolizmayı arttırıcı özelliği de yağ yakma konusunda büyük bir işleve sahiptir.

Kekik/Biberiye

kekik yağ yakan besin

 

Hemen her yerde çok defa altı çizilen kekik ve biberiyedeki faydalar saymakla bitmemektedir. Çok geniş yelpazede pek çok yararı vardır. Özellikle beyin fonksiyonlarını düzenlemede adı sıkça geçmekte olduğundan stres durumlarını dengelemede yardımcı olacağı ve metabolizmayı aksatıcı her etkiyi gidereceği de inkâr edilemez bir gerçektir. Zindelik vermesi ise hareket imkânını arttırdığından yağ yakmada adı geçen en önemli gıdalar arasında yerini almış bulunmaktadır.

Süt/Yoğurt:

süt ve yoğurt

Süt ve yoğurt yağ yakıcı yiyecekler arasında bulunur.

Süt ve yoğurttaki laktoz içeriği; kasların gevşemesinde, kişilerin rahatlamasında, dolayısıyla stresin azaltılmasında yardımcıdır. Laktoz alerjisi olanların ya da laktozu sindirmekte sıkıntı çekenlerin süt ve yoğurt tüketimi konusunda doktoruna danışmaları en doğrusudur.

Yulaf:

yulaf ile zayıflama

Kaliteli bir karbonhidrat olan yulaf, hem yüksek lif oranıyla hem de seratonin hormonunun etkisini aktive etmesiyle vücudun stres seviyesini dengeye ulaştıran ve yağ yakımına katkıda bulunan en önemli gıdalardan birisidir. Sindirilmesinin uzun sürmesi; seratonin hormonunun dengeli ve devamlı bir şekilde vücutta aktif olmaya devam etmesine sebep olmaktadır. Özellikle gün boyu zinde tutması açısından kahvaltıda tüketimi önerilir. Kan şekeri seviyesini yavaşça arttırdığından dolayı diyabet hastalarının da süt veya yoğurt ile birlikte tüketmesinde hiçbir sakınca olmamakla birlikte yararı da vardır.

Zeytinyağı:

zeytinyağı

 

İyi kolesterol seviyesini (HDL) arttırarak hücreleri koruma altına alan zeytinyağı, olumsuz dış etkilere karşı hücrelere kalkan olmaktadır. Hücrelerin doğru çalışması damarlarda yağ birikmesini engellemekte ve dolaşımın doğru şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bu durum metabolizmayı olumlu etkileyecek ve vücudun stres dengesinin korunmasında yardımcı olacaktır. Bu da zamanla gereksiz yağ birikintilerinin vücuttan atılmasını sağlayacaktır.

Kırmızıbiber/Zencefil

kırmızı biber ile zayıflama

Vücut ısısını arttıran, metabolizmayı ateşleyen kırmızıbiber ve zencefil evimizden eksik etmememiz gereken yağ yakıcı gıdalar arasında yerini almaktadır. Sindirimi ve boşaltımı hızlandırıcı etkisi ise vücudun hafiflemesini, ödemlerin atılmasını sağlamaktadır.

3

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın