bol bol incir tüketin

Yüksek Kan Basıncı ve Karın Şişkinliğine İyi Gelen Besinler

Yüksek kan basıncını gideren ve karın şişkinliğini önleyen gizemli besin maddesi potasyumdur. Bu muhteşem elektrolit madde vücuttaki sıvıyı dengelemekle görevlidir. Aynı zamanda stres ve yorgunluğu azaltmak için de kan basıncını düşürür. Bu yazıda potasyum değeri yüksek olan ve kan basıncını düşürmeye yardım eden besinleri bulacaksınız, bunun yanında bu besinler size karın şişkinliğiyle mücadele etmenizde de yardım edecektir.

MUZ

muzun faydaları

Yüksek kan basıncını düşüren ve karın şişkinliğini azaltan en sevdiğim yiyeceklerden birisidir muz. Potasyum haricinde vitamin B6, magnezyum, lif ve vitamin C de içerir. Yemesinin çok kolay olduğunu da söylemeden edemeyeceğim. Kabuğunu soyun, yiyin ve bu kadar!

 

 

 

 

AVOKADO

Avokadodaki potasyum ve vitamin B6 miktarı muzlardan da fazladır, ve alkali bir meyvedir. Yani vücudunuzda herhangi bir iltihapla savaşılırken bu meyvenin size hatrı sayılır yardımı dokunacaktır. Sadece çok fazla yemediğinize emin olun çünkü yoğun ve yüksek kalorili bir yiyecektir kendileri.

avakadonun faydaları

 

YULAF EZMESİ

Yulaf lapası potasyum bakımından yüksek olmakla beraber kolesterolü, yüksek kan basıncını, kilo alımını ve IBS’yi azaltmasıyla da kanıtlanmış bir besindir. Ayrıca muz ve yoğurtla karıştırırsanız da tadı gayet iyi oluyor.

yulaf ezmesi

 

BALKABAĞI
Balkabağı tryptophan aminoasitini içerir, bu aminoasit stresi ve yüksek kan basıncını azaltır. Ayrıca balkabağındaki yüksek su oranı ve potasyum şişkinliği çabucak gidermeye yardım eder. Son bir özellik, balkabağındaki çözünür lifler de bağırsağınızın düzenli çalışmasını sağlar.balkabağının bilinmeyen faydaları

 

 

YEŞİL YAPRAKLILAR

Yeşil yapraklı sebzeler potasyum, magenzyum, kalsiyum, lif ve azıcık protein içerirken hiç şeker içermez. Ispanak, örneğin, ilaveten vitamin B ve demir bakımından da zengindir. Yeşil yapraklı yiyecekler stresi azaltmaya, şişkinliği gidermeye yardım ederler. Kilo alımını defetmek istiyorsanız, o konuda da çok iyiler.

sağlıklı bir yaşam için yeşillikler

 

İNCİR

Kuru incir özellikle kalsiyum, magnezyum, lif, potasyum bakımından zengindir. Yulaf ezmesine, smoothie’lere veya enerji barlarına sağlıklı bir şekilde tat vermesi için konulabilir.

 

bol bol incir tüketin

KEREVİZ

Kereviz birkaç ısırıkta stresi yenmenizi ve karın şişkinliğinizi gidermenizi sağlayabilir. Potasyum oranı yüksek olmakla kalmayıp aynı zamanda vitamin K bakımından da zengindir. Vitamin K de yüksek kan basıncınızı düşürür bu arada. Kereviz içerdiği lifle kan şekerinizi dengede tutacaktır.

kereviz a vitamini deposu

 

Gördüğünüz gibi birkaç lezzetli yiyecek karın şişkinliği ve yüksek kan basıncına iyi gelebiliyor. Sizin de şişkinliğe veya kan basıncına iyi gelen bildiğiniz yiyecekler varsa lütfen benimle de paylaşın.

4

Henüz yorum yok

Tüm Yorumları Göster

Bir yorum yazın